Chińczycy oddadzą do użytku fotowoltaiczną autostradę

W Chinach zostanie oddana do użytku pierwsza na świecie autostrada fotowoltaiczna, zlokalizowana na terenie miasta Jinan we wschodniej prowincji Shandong. Planowane otwarcie nastąpi w grudniu 2017 roku, o czym informuje Ecns.cn

Panele słoneczne, wbudowane w strukturę drogi, wyglądają jak kawałki szkła. Nowa autostrada będzie mogła sama zapewnić nadwyżkę energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana w stacjach ładujących samochody elektryczne. Energia ta pozwoli także uruchomić mechanizm stapiający śnieg podczas śnieżnych zim. Jak wskazuje Green Evolution, droga została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić w przyszłości wsparcie techniczne dla bezzałogowego transportu naziemnego. Autostrada będzie posiadała także możliwość wymiany informacji z samochodami autonomicznymi.

Pierwszy odcinek drogi z zintegrowaną infrastrukturą fotowoltaiczną został zbudowany we wrześniu 2017 roku. Ten fragment obejmuje 150 metrów (około 660 m2).

Inna droga fotowoltaiczna (160 metrów długości) była testowana w listopadzie 2017 roku w mieście Shaoxing, zlokalizowanym w prowincji Zhejiang.

Rozwój dróg fotowoltaicznych rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku. Pierwsze ścieżki dla pieszych i rowerzystów z wykorzystaniem energetyki słonecznej pojawiły się w 2014 roku w Holandii. Panele słoneczne zostały zainstalowane dotychczas na niektórych drogach w Niemczech i we Włoszech. Francja rozpoczęła projekt budowy „słonecznej” drogi o długości 966 kilometrów, który zakończony się w ciągu najbliższych pięciu lat. Polecamy interesujący materiał National Geographic o francuskich badaniach nad „drogami słonecznymi”: Solar Roads: Can Streets Become Giant Solar Panels?

Źródła: China.org, Green Evolution, ECNS

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.