Chiny coraz więcej inwestują w technologie niskoemisyjne

Jak zauważają analitycy Chiny mocno starają się zdobyć pozycję światowego lidera w zakresie OZE, nie tylko wykorzystując sytuację na rynku wewnętrznym, ale także przy wykorzystaniu mocnej ekspansji międzynarodowej.

Agencja Rozwoju Przemysłu z Katowic w swoim opracowaniu wskazuje, że poziom Chińskich inwestycji zagranicznych w technologie niskoemisyjne wzrósł w zeszłym roku o około 60%. Dzięki temu Państwo Środka zainwestowało aż 32 miliardy dolarów w tego typu systemy poza swoimi granicami.

Analitycy są zgodni co do faktu, że chiński kapitał ma ogromny potencjał, a inwestycje w OZE za granicami ma wykreować nowe rynki zbytu dla produkowanych w Chinach podzespołów. Grupa CTG, przedstawiana jest w raporcie ARP jako przykładowa – jej aktywa szacuje się na niemalże 100 miliardów dolarów. Grupa ta prowadzi aktywną ekspansję na całym świecie.

Osobnym zagadnieniem, jeśli chodzi o ekspansję producentów systemów PV z Chin są stosowane przez spółki z Państwa Środka praktyki dumpingowe. Doprowadziły one m.in. do upadku amerykańskiej Sunvivy, która nie wytrzymała niezdrowej konkurencji z chińczykami. Firma ta była jednym z największych producentów systemów PV w USA. Wcześniej, w 2009 roku, z tego samego powodu z problemami finansowymi borykała się Solyndra, którą przed bankructwem uratowała ingerencja rządowa.

Specjalne cła, mające na celu uchronienie lokalnych producentów systemów PV już dawno wprowadziła Unia Europejska. Teraz Turcja idzie w ich ślady. Karne cła mają objąć import modułów PV od chińskich firm takich jak: Trina Solar, Renesola czy Yingli. Ograniczenie importu nie przeszkadza Turcji ambitnie planować rozwoju sektora PV – do 2023 roku kraj ten chce wybudować 5 GW systemów fotowoltaicznych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Podwodne drony do inspekcji instalacji off-shore

Następny artykuł

Kotły 5 klasy – jak działają i czym można w nich palić?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,