Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Choroba wywołana globalnym ociepleniem. Pierwszy taki przypadek na świecie

Choroba wywołana globalnym ociepleniem. Pierwszy taki przypadek na świecie

70-letnia Kanadyjka trafiła do szpitala z problemami z oddychaniem. Pracujący na oddziale ratunkowym dr Kyle Merritt postawił diagnozę, że pogorszenie zdrowia u pacjentki zostało spowodowane przez falę upałów i złą jakość powietrza. To pierwsza na świecie osoba, u której za przyczynę choroby uznano zmiany klimatu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przyczyna: zmiany klimatu

Problemy z oddychaniem, udar cieplny i odwodnienie pojawiły się u pacjentki w czasie rekordowej fali upałów, jakie dotknęły Kolumbię Brytyjską. 70-latka chorowała wcześniej na cukrzycę i cierpiała na dolegliwości związane z układem krążenia. Dr Kyle Merritt zdiagnozował zmianę klimatu, jako kluczową przyczynę pogorszenia zdrowia u pacjentki. W czasie upałów mieszkała w przyczepie bez dostępu do klimatyzacji, gdzie naraziła się na odwodnienie organizmu.

Jeśli nie przyjrzymy się przyczynie leżącej u podstaw, a tylko leczymy objawy, będziemy po prostu coraz bardziej pozostawać w tylepowiedział dr Kyle Merritt dla serwisu news.sky.com.

Schorzenia wywołane przez upał

Ten przypadek nie był odosobniony. Z powodu warunków pogodowych pracownicy oddziału ratunkowego w szpitalu Kootenay Lake w Nelson musieli stawić czoła rosnącej liczbie pacjentów. U większości odnotowali pojawienie się różnych chorób spowodowanych przegrzaniem. Kolumbia Brytyjska końcem czerwca tego roku została dotknięta najgorętszą i najbardziej zabójczą falą upałów w historii kraju. Tuż po nich prowincję nawiedziły pożary, które doprowadziły do znacznego pogorszenia jakości powietrza. 

Razem dla planety

Kiedy Dr Kyle Merritt zdał sobie sprawę, że obecna fala upałów to tylko zapowiedź nadchodzącego kryzysu, postanowił działać. Zebrał grupę ok. 40 lekarzy i pielęgniarek z innych prowincji. Wspólnie stworzyli grupę “Lekarze i Pielęgniarki dla zdrowia planety”.

– Jako lekarze i pielęgniarki widzieliśmy na własne oczy fizyczne i psychiczne skutki zmian klimatu dla naszych pacjentów i społeczności. Postrzegamy to jako nadciągającą katastrofę, która może podważyć nasz i tak już przeciążony system medycznynapisali w oświadczeniu na swojej stronie.

Członkowie grupy spotykają się ze społecznością Kanady, ale też decydentami i politykami, aby uświadamiać na temat skutków globalnego ocieplenia.

Zróbmy coś dla siebie i dla planety

Poza fizycznymi skutkami zmian klimatu, coraz bardziej wyraźne są te psychiczne.

Zauważamy wiele objawów. Niektórzy tracą nadzieję na swoją przyszłość. Przestają widzieć uczęszczania na studia czy oszczędzania na emeryturę. Wiele osób zastanawia się, czy chcą mieć dzieci – powiedziała dr Linda Thyer.

Członkowie grupy podkreślają, że podjęcie działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu może wpłynąć na nasze zdrowie. A są to m.in.: przejście na wegetarianizm, spacery czy jazda na rowerze do pracy (zamiast samochodem), ogrzewanie domów pompami ciepła.

Są to opcje, które mogą coś zmienić, a także sprawić, że ludzie poczują, że mają poczucie kontroli nad tym, co się dziejewyjaśnia dr Maura Brown.

Związek między klimatem a zdrowiem

Raport opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przed szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow szczegółowo opisuje powiązania między klimatem a zdrowiem.

Te same niezrównoważone wybory, które zabijają naszą planetę, zabijają ludzipowiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor generalny WHO.

Śmierć dziewięcioletniej Elli Kissi-Debrah to pierwszy przypadek, w którym narażenie na zanieczyszczenie powietrza zostało uznane za medyczną przyczynę śmierci.

Źródło: news.sky.com, independent.co.uk, bc.ctvnews.ca

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.