Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Coraz więcej OZE! Globalny wzrost udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym

Coraz więcej OZE! Globalny wzrost udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym

Coraz więcej OZE! Globalny wzrost udziału odnawialnych źródeł w miksie energetycznym

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), w 2023 roku na świecie przybyło 50% mocy zainstalowanej w OZE więcej niż w roku ubiegłym. W poprzednich latach wzrost nie był nigdy tak duży. Ubiegły rok to aż 510 GW nowej mocy w odnawialnych źródłach na całym świecie. Prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej optymistyczne.

Reklama

Udział OZE na globalnym rynku energii nigdy nie rósł tak szybko

Rok 2023 to dwudziesty drugi rok z rzędu, podczas którego ustanowiono nowy rekord przyrostu mocy zainstalowanej w OZE. Co złożyło się na ubiegłoroczny dodatek? Przede wszystkim fotowoltaika. Nowych farm powstaje bardzo dużo, a z 510 GW nowej zainstalowanej mocy blisko 400 GW stanowiła właśnie energia słoneczna. Na drugim miejscu jest wiatr, potem elektrownie wodne i inne źródła energii. Rekordowy wzrost robi wrażenie, a według IEA perspektyw na spadek raczej nie ma.

Według raportu najbliższe lata również będą przynosić stały wzrost, choć jego tempo może nieco spaść. W 2024 zainstalujemy niecałe 550 GW nowej mocy w OZE, w 2026 wartość ta przekroczy 600 GW, a w 2028 zbliży się do 750 GW. Ten stały wzrost ma doprowadzić do tego, że już w 2030 roku światowa moc odnawialnych źródeł energii zwiększy się dwuipółkrotnie. Warto zaznaczyć, że cel ustalony podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP28 to trzykrotny wzrost do końca tej dekady. Zgodnie z aktualnymi prognozami IEA nie uda się niestety spełnić tego celu, ale będziemy zaskakująco blisko jego osiągnięcia.

– Nowy raport MAE pokazuje, że przy obecnej polityce i warunkach rynkowych, globalna moc odnawialnych źródeł energii jest już na dobrej drodze do dwuipółkrotnego wzrostu do 2030 roku. To jeszcze za mało, aby osiągnąć cel z COP28, jakim jest potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii, ale jesteśmy coraz bliżej – a rządy dysponują narzędziami niezbędnymi do zniwelowania tej luki – komentuje dyrektor generalny IAE, Fatih Birol.

Chiny liderem, Europa na dobrej drodze, Polska stabilnie nadrabia

Niepodważalnym liderem wprowadzania OZE do swojego rynku energetycznego są Chiny. W 2023 roku Państwo Środka wprowadziło do swojego miksu energetycznego blisko 230 GW, a więc niespełna połowę całkowitego światowego przyrostu. Pekin planuje osiągnąć pełną neutralność węglową do roku 2060 i prawdopodobnie w kolejnych latach nadal będzie pionierem, do którego inne kraje i regiony będą mogły się co najwyżej zbliżać.

Jak sytuacja wygląda w Europie i Polsce? Według przewidywań IEA na Starym Kontynencie do 2028 roku ma przybyć 532 GW mocy odnawialnych. Na końcu tego okresu nawet 61% energii produkowanej na terenie Unii Europejskiej będzie pochodziła z OZE. Zgodnie z raportem, największymi lokalnymi pionierami będą kraje takie jak Dania, Austria, Luksemburg, Estonia czy Chorwacja, które do końca tej dekady będą czerpać z odnawialnych źródeł ponad 90% swojego prądu.

Polska niestety nadal pozostaje w tyle. Aktualnie udział OZE w naszym miksie energetycznym utrzymuje się na poziomie ok. 21%. Mimo bycia poniżej europejskiej średniej, robimy bardzo szybkie postępy – jeszcze w 2018 wartość ta wynosiła mniej niż 10%. Zasadniczo więc udział się podwoił. Według prognoz IEA w przeciągu najbliższych kilku lat czeka nas kolejne podwojenie – w 2028 odnawialne źródła energii mają obejmować 40% naszego miksu energetycznego.

– Czytaj także: Jak wypada rynek OZE w Polsce na tle innych krajów? [RAPORT]

Źródło: theguardian.com, 300gospodarka.pl, iea.org

Fot. Bing, Canva (philpell)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.