„Czekając na wiatr”, czyli artyści o zanieczyszczeniach powietrza

Troska o poprawę jakości powietrza zachęca do działania nie tylko miejskich aktywistów oraz działaczy społecznych. Coraz częściej przeciwko smogowi stają także artyści. Dobrym tego przykładem jest wystawa „Czekając na wiatr”, którą od 27 lutego br. można podziwiać w Krakowie.

Inicjatorem zorganizowania wystawy jest dr Tomasz Wełna, kurator sztuki, który od kilku lat zaangażowany jest w walkę o poprawę jakości powietrza. Tytuł wystawy jest parafrazą fragmentu popularnej piosenki pt. Krakowski spleen zespołu Maanam: Czekam na wiatr, co rozgoni ciemne, skłębione zasłony. Dla artystów powyższe słowa stanowiły inspirację do działania, natomiast widzów powinny uwrażliwić na problem związany ze smogiem, wzbudzając przy tym refleksje na temat najbliższego otoczenia i sposobach troski o niego.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Kwestią smogu zajmuję się od 6 lat i wszystko zaczęło się od tego, kiedy nastąpił ten przełomowy moment, kiedy po raz któryś w moim życiu otworzyłem zimą okno i zadałem sobie pytanie: no dobrze, ale właściwie dlaczego powietrze tak pachnie zimą? Bo to, że zimą pachnie inaczej, wiedziałem już od dzieciństwa. I od tego momentu zacząłem się interesować tematyką i tak naprawdę świadomie zdałem sobie sprawę, czym oddychamy. Na początku miała to być po prostu wystawa, ale okazało się dosyć szybko, że w naturalny zupełnie sposób rozwinęła się do znacznie większych rozmiarów, do rozmiarów spotkania interdyscyplinarnego naukowców, artystów różnej branży i dziennikarzyzauważył dr Tomasz Wełna, inicjator i kurator wystawy „Czekając na wiatr”, którego wypowiedź przywołał portal solvay.krakow.pl. 

W trakcie wystawy będzie można podziwiać prace niemal 30 artystów. Warto podkreślić, że obrazy to nie wszystko, ponieważ dla zwiedzających przygotowano również filmy oraz animacje. Dodatkowo projekt wsparli naukowcy zajmujący się badaniem zanieczyszczeń powietrza: prof. Wanda Wilczyńska-Michalik, prof. Marek Michalik, prof. Piotr Kleczkowski oraz dr Bartłomiej Pietras. 

Wystawa będzie czynna do 12 marca br. w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie. Dodatkowo kurator wystawy stawia sobie za cel stworzenie wystawy ruchomej, która będzie mogła czasowo pojawiać się w innych polskich miastach.

źródła. malopolska.pl, solvay.krakow.pl
obraz: T.Wełna, Smogowe krople.