Członkowie EUFORES wzywają do intensyfikacji rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Polski potencjał offshore

Członkowie Europejskiego Forum na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii (EUFORES) sygnowali pod koniec września br. deklarację popierającą rozwój energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim (The Baltic Sea Declaration on Offshore Wind). Deklaracja ta została podpisana przez przedstawicieli stowarzyszeń energetyki wiatrowej Estonii, Szwecji, Niemiec, Polski, Finlandii, Szwecji, Danii, Litwy oraz Łotwy.

Celem dokumentu jest wyrażenie poparcia dla zwiększenia mocy wytwórczych pochodzących z morskiej energetyki wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim, ponieważ zdaniem sygnatariuszy wspomniany typ energetyki powinien być intensywniej rozwijany przez kraje europejskie. Deklaracja ponadto podkreśla potrzebę ustanowienia stabilnych i jasnych ram prawnych, jednocześnie zachęcając do zintensyfikowanej współpracy w zakresie planowania przestrzennego i połączeń sieciowych. Pierwszym korkiem do osiągnięcia tego celu jest wyrażenie zapewnienia, że rządy powyższych krajów opracują jasne plany dotyczące klimatu energetycznego, określające przy tym parametry rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, którą zamierzają wdrożyć do 2020 roku.

W czasie spotkania grupy parlamentarnej także Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (WindEurope) wezwało decydentów estońskich do rozwijania sposobów wytwarzania energii z morskich farm wiatrowych. Giles Dickson, prezes stowarzyszenia, stwierdził, że rząd estoński, sprawujący obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, powinien dążyć do budowy publicznej podstawy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz pomnażania postępów w tej dziedzinie.

Jesteśmy w przełomowym momencie planowania i decydowania o europejskiej polityce energetycznej i klimatycznej na nadchodzące lata – powiedział Claude Turmes, eurodeputowany i przewodniczący sieci EUFORES. Jest on wpływowym eurodeputowanym w Parlamencie Europejskim, biorącym od 2000 roku czynny udział w przeprowadzaniu reform energetycznym i klimatycznych na terytorium Europy.

EUFORES jest międzypartyjnym stowarzyszeniem członków Parlamentu Europejskiego oraz legislatur poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Grupa promuje rozwój odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczną w Europie. Jest to organizacji non-profit, która została założona w 1995 roku.

Źródła: EUFORES, Your Renewable News, The Baltic Course

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Jelenia Góra tworzy klaster czystej energii

Następny artykuł

W Chinach zostaną zainstalowane turbiny Siemensa o łącznej mocy 300 MW

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , , , , ,