Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy w Małopolsce powstanie więcej prozdrowotnych tężni?

tęznia

Czy w Małopolsce powstanie więcej prozdrowotnych tężni?

Mieszkańcy polskich miast chcą, aby w kraju powstawało więcej tężni. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi województwo małopolskie. Chce przeznaczyć na te cele po 2,5 mln zł w tym i następnym roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gmino, wybuduj tężnię

Samorząd Małopolski chce wesprzeć lokalne samorządy i zdrowie mieszkańców województwa. Rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie budowy tężni solankowych, które posiadają wiele walorów terapeutycznych. “Małopolskie tężnie solankowe” to również odpowiedź na często zgłaszane projekty w ramach Budżetów Obywatelskich. Małopolskie gminy, które chciałyby uzyskać dotację na budowę tych obiektów, są zachęcane do wzięcia udziału w naborze wniosków.

Wszechobecny stres, tempo życia, skażenie środowiska mają negatywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale przede wszystkim bezpośrednio na nasze zdrowie. Wiemy, jak bardzo potrzebne są dzisiaj na mapie Małopolski miejsca, w których mieszkańcy będą mogli odpocząć, zrelaksować się, zdrowo spędzić czas na łonie natury. Tak narodził się pomysł na dofinansowanie budowy Małopolskich Tężni Solankowych mówił Marszałek Województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Gminy mają czas na składanie wniosków do 24 maja 2021 roku. Maksymalna wysokość dotacji to 250 tys. zł i nie więcej niż 70% całej wartości inwestycji. Informacje, wnioski i zasady znajdują się na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:

Tężnie w Małopolsce

W Małopolsce znajduje się już kilka tężni. Jedna w stolicy województwa, w Nowej Hucie, inna w Rabce-Zdroju w Parku Zdrojowym i kolejna w Wieliczce – w Parku Kingi przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Wielicki obiekt ma wysokość 22 metrów i pełni też funkcję tarasu widokowego.

Dlaczego tężnia jest zdrowa?

Wokół tego wodno-solnego obiektu wytwarza się prozdrowotny mikroklimat. Przebywanie w nim jest relaksujące i ma wpływ na górne i dolne drogi oddechowe. Po godzinnej wizycie w tężni można wziąć głęboki oddech, ponieważ płuca zostają oczyszczone także ze zgromadzonego w powietrzu pyłu i zanieczyszczeń. Wizyta w tężni nie oznacza nudy – specjalne ławeczki umożliwiają wykonywanie i innych czynności, a kto woli aktywność, może spacerować wokół i korzystać ze zdrowotnych walorów.

źródło: malopolska.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.