Decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej zapadnie najwcześniej w 2019 roku

Decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej zapadnie najwcześniej w 2019 roku

Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej zostanie podjęta po zakończeniu badań lokalizacyjnych oraz środowiskowych, które mają trwać do 2019 roku, jak podaje Ministerstwo Energii.

Aktualnie prowadzone są badania lokalizacyjne oraz środowiskowe w dwóch potencjalnych lokalizacjach. Obie znajdują się w województwie pomorskim, w miejscowości Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino.

Czas trwania badań środowiskowych wynika z regulacji podanych w odpowiednich ustawach. Minimum 12 miesięcy odbywa się monitoring środowiskowy, a 24 miesiące monitoring sejsmiczny, hydrologiczny i meteorologiczny.

Wynikiem badań mają być raporty, które są oceniane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (raport środowiskowy) oraz przez Państwową Agencję Atomistyki (raport lokalizacyjny).

Oba raporty muszą być stworzone w celu wydania decyzji lokalizacyjnej, jak również oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, zaś w konsekwencji decyzji zasadniczej tyczącej się budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.


„Musimy uwzględnić doświadczenia międzynarodowe oraz najlepsze praktyki poszczególnych krajów, bo wybór sprawdzonych wzorców postępowań zwiększa powodzenie inwestycji”, wydał następujące oświadczenie Łukasz Młynarkiewicz, dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

Podkreślił też, że wydano już strategiczną ocenę oddziaływania Programu Polskiej Energetyki Jądrowej na środowisko. W wyniku konsultacji społecznych otrzymano blisko 300 uwag od instytucji i organizacji. W konsultacjach transgranicznych wzięło udział 10 państw, które zgłosiły łącznie 35 000 uwag.

Koszty związane z budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce szacuje się na od 40 do 70 mld zł. Czasu na podjęcie decyzji o zasadności tej inwestycji pozostaje już niewiele. Niemniej w przypadku braku finansowej, jak również organizacyjnej, gotowości należałoby wskazać rozwiązania alternatywne.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.