Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Deweloperzy morskich farm wiatrowych w Polsce łączą siły

Deweloperzy morskich farm wiatrowych w Polsce łączą siły

Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie firmy – Equinor, Baltic Power, Ocean Winds, Orsted, PGE Baltica, Polenergia i RWE Offshore Wind Poland podpisały list intencyjny. Jego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najlepsze praktyki w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Porozumienie jest jednym z działań podjętych w ramach Grupy ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i jakości, działającej w ramach Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Powstała Grupa jest otwartą i dobrowolną inicjatywą deweloperów morskich farm wiatrowych w Polsce. Jej celem jest podejmowanie szeregu inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, poprzez działania szkoleniowe i edukacyjne wspierające rozwój kadr dla branży. 

Ponadto Grupa będzie służyć jako platforma wymiany informacji i doświadczeń, tworzenia sieci kontaktów i współpracy przy inicjatywach promujących bezpieczeństwo, a także będzie stanowić forum do dyskusji na temat najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa. 

Jako jeden z sygnatariuszy porozumienia chcemy dzielić się naszym know-how zdobytym na globalnych rynkach podczas kilku dekad realizacji inwestycji morskich. Naszym nadrzędnym celem i ambicją jest nie tylko promowanie i doskonalenie standardów bezpieczeństwa oraz najlepszych praktyk w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale także bezpieczna realizacja 3 GW mocy w ramach projektów Bałtyk oraz towarzyszącej im inwestycji w bazę serwisową w Łebiepowiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

Doświadczony partner

Equinor posiada 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu i realizacji wielkoskalowych inwestycji morskich. We wrześniu 2021 roku firma umowę sektorową dla morskiej energetyki wiatrowej. Equinor jest także sygnatariuszem Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, dążąc w ten sposób do rozwoju rynku związanego z technologią, którą norweski koncern traktuje jako jedno z kluczowych narzędzi zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.

W Polsce wspólnie z Polenergią firma buduje trzy morskie farmy wiatrowe Bałtyk o łącznej mocy 3 GW. Na lądzie rozwija odnawialne źródła energii poprzez spółkę zależną Wento, w której portfelu znajdują się projekty farm słonecznych o łącznej mocy 1,6 GW. Equinor jest także kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski, dostarczając ok. 2,4 mld m3 rocznie błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego za pośrednictwem Baltic Pipe. Tym samym przyczyniając się do wzmocnienia niezależności energetycznej Polski.    

Podpisanie listu intencyjnego w zakresie standardów bezpieczeństwa jest kolejną inicjatywą firmy w celu rozwoju polskiej branży offshore wind. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.