Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dwukierunkowe ładowarki – niezbędnik domów przyszłości

samochód ładuje się przy ścianie

Dwukierunkowe ładowarki – niezbędnik domów przyszłości

Dwukierunkowe ładowarki to nie bez powodu coraz częściej używane pojęcie w świecie e-mobility. Nie tylko są następnym krokiem w stronę bardziej ekologicznego trybu życia, ale i pozwalają zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy wydawanych na elektryczność. Co konkretnie kryje się za określeniem dwukierunkowego ładowania i jakie ma zastosowanie w codziennym życiu?

BANER MOBILEB1
Reklama

Jak działają ładowarki dwukierunkowe?

Podczas standardowego ładowania samochodu elektrycznego prąd zmienny, który jest pobierany z sieci, przekształca się w prąd stały, który służy do napędzania pojazdu. Proces ten zachodzi dzięki konwerterowi znajdującemu się w samochodzie. Wyjątkiem jest ładowanie pojazdu ze specjalnej stacji, która sama w sobie jest wielkim prostownikiem, w takim przypadku do baterii przesyłany jest już bezpośrednio prąd stały.

Dwukierunkowe ładowarki dają nam również możliwość na odwrócenie tego procesu. Kiedy chcemy ponownie wykorzystać w sieci energię elektryczną zgromadzoną w akumulatorze auta, prąd stały zostaje zamieniony ponownie na prąd zmienny. Pobraną energię elektryczną możemy wówczas wykorzystać w domu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Krótko mówiąc, dwukierunkowe ładowanie umożliwia przepływ energii elektrycznej do i z samochodu.

Na ten moment nie ma jeszcze zbyt wielu ofert dwukierunkowych ładowarek elektrycznych. Widoczny jest jednak ogromny potencjał dla rozwoju tej branży, ponieważ większość elektryków jest wyposażonych w konwerter do zamiany prądu.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
do art

fot. Schemat dwukierunkowego ładowania pojazdu/ wallbox.pl

Jakie korzyści płyną z posiadania dwukierunkowej ładowarki?

Dzięki dwukierunkowej ładowarce możemy lepiej zaplanować i rozliczyć wykorzystanie energii elektrycznej z naszej domowej sieci. Jednym z przykładów jej zastosowania jest ładowanie samochodu w nocy, kiedy jest dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a następnie wykorzystanie tej energii do zasilania domu w ciągu dnia. Akumulator służy nam w tym przypadku jako magazyn energii kupionej po niższej cenie.

Podobnie jest w przypadku kiedy ładujemy pojazd energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii. Panele słoneczne produkują energię w ciągu dnia, a turbiny wiatrowe gdy jest wietrznie. Dzięki dwukierunkowym ładowarkom możemy lepiej wykorzystać potencjał OZE z korzyścią dla naszego portfela i planety.

Jak zarabiać na ładowarce dwukierunkowej ?

Dwukierunkowe ładowarki dają nam również możliwość zarobku generowanego poprzez sprzedaż nadmiaru energii. Wszelka energia zebrana i przechowywana w akumulatorze pojazdu elektrycznego może zostać sprzedana z powrotem do sieci. Źródło pochodzenia sprzedawanej energii nie jest brane pod uwagę, może pochodzić zarówno z własnego źródła energii (np. panele słoneczne lub domowa sieć elektryczna), jak i z zewnętrznej stacji ładowania.

Jest to szczególnie opłacalne w krajach, w których firmy oferują różne ceny energii zależnie od pory dnia. Korzystne w takim przypadku jest ładowanie pojazdu po niższych cenach i następnie sprzedawanie jej podczas kosztownych godzin szczytu.

Dwukierunkowe ładowanie w polskich realiach

Dwukierunkowe ładowanie i wykorzystanie samochodów elektrycznych jako magazynów energii może stać się alternatywą w odpowiedzi na nowelizację prawa energetycznego odnośnie fotowoltaiki w 2022 roku. Dwukierunkowe ładowarki mogą doprowadzić nas do osiągnięcia niezależności energetycznej od zewnętrznych dostawców.

Właściciele gospodarstw wyposażonych w panele fotowoltaiczne będą mogli magazynować nadwyżki energii w akumulatorze pojazdu elektrycznego. Ich dom może przeobrazić się we własną mikroelektrownię.

Kiedy taka technologia będzie ogólnodostępna?

Powstały już specjalne projekty, w których firma z branży fotowoltaicznej SunPower oraz Wallbox produkująca stacje ładowania wspólnie oferują rozwiązania pakietowe. Pierwsi klienci w Kalifornii, wyposażeni będą w przydomową stację ładowania i napędzające ją panele fotowoltaiczne już jesienią tego roku. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Źródło: wallbox.pl, efl.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.