Elektryczne radiowozy patrolują ulice Warszawy

Elektryczne radiowozy patrolują ulice Warszawy

Do Komendy Stołecznej Policji trafiło 6, w pełni elektrycznych pojazdów Hyundai KONA Electric. Nowe radiowozy posłużą do patrolowania ulic Starego Miasta oraz Śródmieścia. Warszawa jest kolejnym miastem, które zdecydowało się na zasilenie floty swoich służb samochodami elektrycznymi. 

Hyundai KONA Electric

Dostarczone pojazdy marki Hyundai posiadają baterię o pojemności 64 kWh oraz napęd elektryczny o mocy 204 KM. Mogą osiągać prędkość 100 km/h w czasie 7,6 sekundy. Zasięgi KONA Electric, dochodzą do 484 km, a w trybie miejskim nawet do 660 km. 

Ponadto nowe samochody posiadają nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a w tym:

  • system utrzymywania pasa ruchu (LKA),
  • system kontroli zjazdu (DBC),
  • system kontroli podjazdu (HAC),
  • system monitorujący poziom koncentracji uwagi kierowcy (DAW),
  • asystenta zapobiegającego zderzeniu czołowemu z wykrywaniem pieszych (FCA),
  • system monitorowania martwego pola (BCW),
  • inteligentny tempomat z funkcją Stop & Go.

Radiowozy marki Hyundai

W latach 2018-2019 do Polskiej Policji trafił ponad 1 tys. oznakowanych i nieoznakowanych samochodów policyjnych marki Hyundai. Wśród nich znalazły się m.in. model i30 w wersjach Hatchback i Wagon, a także miejski model i20 oraz SUV-y Tucson i KONA. 

Cieszymy się, że Policja ponownie wybiera auta naszej marki. Jak dotąd służby mundurowe korzystały z modeli i20, i30, Kona oraz Tucson. Tym razem udało nam się wygrać przetarg na dostawę samochodów elektrycznych, o których jesteśmy przekonani, że doskonale sprawdzą się w codziennej pracy funkcjonariuszy w stolicy skomentował Grzegorz Sokalski, Szef Działu Sprzedaży Korporacyjnej Hyundai Motor Poland, i dodał –  Nie jest to pierwsza dostawa samochodów elektrycznych Hyundai do Administracji Państwowej. Od roku w Krakowie jeździ 47 takich samochodów w Krakowskim Holdingu Komunalnym. Auta doskonale spisują się w codziennej eksploatacji Straży Miejskiej, Muzeum Narodowego, Urzędu Miasta i wielu innych instytucji, użytkujących te pojazdy. Chcielibyśmy, aby modele elektryczne Hyundai były wybierane przez kolejne Instytucje Państwowe i jesteśmy na to przygotowani pod kątem atrakcyjnej oferty oraz dostępności aut

Służby inwestują w elektryki

Modele KONA Electric, już od 2019 roku patrolują ulice Poznania. Jest to pierwszy pojazd w pełni elektryczny, który trafił do poznańskiej Straży Miejskiej. Od grudnia 2018 roku funkcjonariusze korzystają także z radiowozu z napędem hybrydowym.

– Chcemy odciążyć trochę środowisko Poznania, dlatego na etacie Straży Miejskiej pracuje samochód o napędzie elektrycznym. Zależy nam, aby pojazd pracował na ulicach na Starym Mieście. Tam jest najgęściejsza zabudowa, panuje smog samochodowy – skomentował wówczas Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej. 

Źródło: elektromobilnosc24.pl, poznan.pl