Energooszczędny dom na kółkach stworzyli specjaliści z Politechniki Krakowskiej

Budowa mobilnego domu była możliwa dzięki konkursowi Bony na innowację dla MŚP, będącego częścią Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt, w ramach którego powstał energooszczędny obiekt, nosi nazwę „Opracowanie innowacyjnej konstrukcji mobilnych domów i metody ich produkcji”.

„Przedmiotem Bonu jest oryginalny, całościowy projekt mobilnego domu, spełniającego wymagania funkcjonalne, wytrzymałościowe i termoizolacyjne stawiane budynkom mieszkalnym przez polskie prawo budowlane. Jedyną różnicą w stosunku do budynków tradycyjnych są wymiary domów na kołach, narzucone ograniczeniami dotyczącymi ich transportowania po polskich drogach”, powiedział dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej, przywoływany przez portal dziennikpolski24.pl.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Energooszczędny, mobilny dom został wyposażony w szereg udogodnień. Wśród nich znalazły się m.in. wentylacja umożliwiająca odzysk ciepła, elektryczne ogrzewanie, a także LED-owe oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz tego w obiekcie są w pełni umeblowane i wyposażone pomieszczenia: salon, sypialnia, pokój do pracy, aneks kuchenny oraz łazienka.

Jak podkreślają naukowcy, obiekt służy nie tylko do podziwiania, ale również do badań. Sprawdzona zostanie jego izolacja, a także konstrukcja – jest to szczególnie ważny aspekt projektu, ponieważ 12-metrowy dom opiera się na zaledwie jednej parze kół. Badacze przygotowują kilka jego wersji. Każdy z nich będzie miał szerokość 3,6 m, jednak ich długość będzie wynosić 6, 9 lub 12 m. Możliwe będzie także zestawienie dwóch segmentów, co przełoży się na uzyskanie energooszczędnego domostwa o szerokości 7,2 m.

Mobilny dom znajduje się przy ul. Warszawskiej 24, na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.

Źródło: dziennikpolski24.pl