Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firma z Grupy Polsat i ZE PAK zbudują największą elektrownię słoneczną w Polsce

Fotowoltaika

Firma z Grupy Polsat i ZE PAK zbudują największą elektrownię słoneczną w Polsce

Producent energii elektrycznej z Wielkopolski, ZE PAK, oraz należąca do grupy Polsat ESOLEO postanowili połączyć siły. Efektem ich współpracy będzie wielka farma fotowoltaiczna o mocy 70 MW. Jako miejsce budowy wykonawcy wybrali tereny dawnej kopalni węgla brunatnego, które zostały odzyskane dla środowiska naturalnego

Reklama

Największa elektrownia słoneczna w Polsce

Planowana inwestycja zostanie zbudowana na terenie 100 hektarów w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała kopalnia węgla brunatnego Adamów. Jej moc wyniesie 70 MW i będzie prawie 20 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej. Obecna rekordzistka zlokalizowana jest w Czernikowie koło Torunia i posiada moc 3,77 MW. 

-Budowa przez ZEPAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się w proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski jakim jest Wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno – węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – skomentował Piotr Woźny, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Wartość podpisanej umowy to prawie 164 mln zł. Natomiast termin oddania elektrowni do eksploatacji to 2021 rok

Wsparcie dla pracowników kopalń

W realizację inwestycji firmy zamierzają zaangażować m.in. lokalne przedsiębiorstwa oraz pracowników, którzy wcześniej pracowali przy wydobyciu węgla. Projekt jest częścią planu prowadzonego przez ZE PAK i Zygmunta Solorza, w ramach którego energetyka węglowa jest transformowana w zieloną. 

We wrześniu tego roku na terenie Elektrowni Konin, ZE PAK wybudował Centrum Szkoleniowe OZE, które umożliwia dawnym pracownikom sektora węglowego nabycie przebranżowienie się. Uzyskali oni również dostęp do finansowanych przez Agencję Rozwoju Regionalnego projektów szkoleniowo-doradczych mających na celu nabycie nowych kwalifikacji zawodowych.

Local content

W skład konsorcjum realizującego inwestycję wchodzi m.in. spółka córka ZE PAK – Przedsiębiorstwo Remontowe PAK SERWIS. Dzięki udziałowi w projekcie uzyska kwalifikacje, doświadczenie i referencje, które pozwolą jej na ubieganie się o realizację kolejnych dużych projektów fotowoltaicznych w Polsce. Są to działania zgodne z zasadą local content, czyli angażowania polskich firm w przedsięwzięcia realizowane na terenie kraju.

Źródło: polsatnews.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.