Gazy cieplarniane to także efekt marnowania żywności

Pieczywo, owoce, wędliny i warzywa – to najczęściej wyrzucane przez Polaków produkty. Z badań CBOS oraz Eurostatu wynika, że jedna osoba rocznie marnuje 235 kg żywności. Statystyki są niepokojące, z takim wynikiem znajdujemy się na piątym miejscu na tle całej UE. Choć już marnowanie takiej ilości jedzenia powinno dać nam do myślenia, straty są o wiele większe.

Jak podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, do produkcji marnowanej żywności wykorzystywane jest około 250 bilionów ton wody rocznie – tyle wody znajduje się w 14 polskich jeziorach. To jednak nie koniec, ponieważ marnowanie żywności przyczynia się również do uwalniania gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzieje się tak z powodu gnicia znajdującego się na wysypiskach jedzenia. Szacuje się, że wielkość wówczas emitowanych gazów jest równa 3,3 mld ton. Prawie taką samą ilość dostarcza rocznie cały przemysł UE.

Ilość rocznie marnowanej w Polsce żywności wystarczyłaby do wykarmienia mieszkańców Warszawy przez 10 lat. Marnowanie jedzenia staje się ostatnio jednym z bardziej palących problemów, więc podejmuje się więcej działań w tym zakresie. W akcje uświadamiające i edukujące włączają się różne instytucje i firmy, jak Tesco i Banki Żywności.

„EkoMisja – Nie Marnuję!”

Banki Żywności podjęły się realizacji długofalowego projektu “EkoMisja – Nie Marnuję!”, w ramach której pod koniec października uruchomiono kampanię „Marnując żywność, marnujesz planetę”. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ostatnich dniach zaczął się szczyt klimatyczny COP24. Czy podczas spotkania gospodarzy najważniejszych państw zostaną podjęte decyzje, które pozwolą ograniczyć ilość marnowanej żywności, zużywanej wody i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych?

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.