Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołączyła do programu „Stop Smog”

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołączyła do programu „Stop Smog”

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołączyła do programu „Stop Smog”

26 października Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, podpisała porozumienie dot. programu „Stop Smog”. W ramach programu w 143 budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zostanie poprawiona efektywność energetyczna, a także zostaną wymienione 199 nieefektywne źródła ciepła, czyli tzw. „kopciuchy”.

BANER MOBILEB1
Reklama

Stop Smog

W czasie gdy rząd zawiesza normy jakości powietrza, a do sprzedaży zostaje dopuszczony trujący węgiel brunatny, cieszy informacja, że niektóre gminy podejmą jednak walkę ze smogiem. 

Porozumienie zostało podpisane w imieniu 11 gmin: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Katowice, Mysłowice, Sośnicowice, Tychy i Zabrze. Całkowita kwota zrealizowanych przedsięwzięć wynosi ponad 11 mln (11 129 656,35 zł). NFOŚiGW przekaże kwotę 7 785 989,48 zł, czyli do 70 % całkowitych kosztów realizacji porozumienia. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Cieszę się, że NFOŚiGW wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią pomoże kolejnym samorządom w walce ze smogiem. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, aby wspierać wszystkie działania służące poprawie jakości powietrzapowiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Szefowa resortu zaznaczyła, że to samorządy są kluczowe w realizacji programu, ponieważ najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. Podczas realizacji projektu „Stop Smog” Metropolia będzie odpowiedzialna za doradztwo techniczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych dotyczących realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Czystsze powietrze w Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia udzieli gminom pomocy finansowej na poziomie 15% wartości porozumienia. Zadaniem gmin będzie nabór i weryfikacja wniosków mieszkańców oraz promocja działań mających na celu czyste powietrze i wymianę źródeł ciepła. Samorządy lokalne będą także kontrolować utrzymanie trwałości projektu po zakończeniu prac budowlanych.

– Bardzo ważne jest to, że kolejne gminy dołączają do programu „Stop Smog”, niezwykle istotnej inicjatywy uzupełniającej ofertę programu „Czyste Powietrze” – powiedział Paweł Mirowski, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Mirowski przekonywał, że nigdy nie jest za późno, aby zadbać o jakość powietrza, która przekłada się na zdrowie mieszkańców. 

– Zrealizowane inwestycje swoim zakresem obejmują także poprawę efektywności energetycznej budynków. Dzięki temu zmniejszą popyt na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego jednorodzinnego i doprowadzą do wygenerowania realnych oszczędności w budżetach domowych rodzin, które skorzystają z dofinansowania. 

Cieszę się, że nie tylko aglomeracje, ale również gminy korzystają z naszych dofinansowań, czego dowodem jest dzisiejsze podpisane porozumienie. Liczę, że dzięki sprawnej współpracy z samorządami wykorzystamy je z pożytkiem dla mieszkańców i środowiska – dodaje wiceprezes Mirowskidodaje Mirowski. 

Program w Metropolii ma zakończyć się w październiku 2025 roku. Chociaż gminy podejmują działania na rzecz ochrony powietrza, obecny kryzys energetyczny cofa nas o lata i niweczy działania podejmowane przez mieszkańców i organizacje pozarządowe. Przykładem może być małopolska uchwała antysmogowa, która niedawno została wydłużona o dwa sezony grzewcze. Mieszkańcy województwa będą mogli ogrzewać domy za pomocą kotłów bezklasowych do maja 2024 roku.

Jak wygląda ochrona jakości powietrza w Polsce i co Polacy uważają o podjętych do tej pory działaniach?

Polacy chcą mieć czyste powietrze

Niemal co piąty Polak twierdzi, że jakość powietrza jest jednym z trzech najważniejszych problemów naszego kraju – wynika z badania przeprowadzonego dla Clean Air Fund.

Galopujące ceny prądu sprawiają, że znów głośno mówi się o energetyce konwencjonalnej i spalaniu węgla, co przekłada się na jakość powietrza. W skali kraju, jako największe źródło zanieczyszczenia powietrza wskazywane jest ogrzewanie domów (46%), a następnie ruch samochodowy (22%). O ile dla mieszkańców małych miast zdecydowanie głównym problemem są kopciuchy, to już mieszkańcy największych miast (ponad 500 tys. mieszkańców) wyraźnie częściej wskazują na samochody.

W którym miejscu kraju Polacy mogą cieszyć się najlepszym powietrzem? Okazuje się, że jest to Pomorze.

źródło: NFOŚiGW, zdj. główne: Flickr/ Kris Duda

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.