Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hybrydowy projekt w Chinach. Fotowoltaika, wiatraki i węgiel zapewnią 16 GW 

Hybrydowy projekt w Chinach. Fotowoltaika, wiatraki i węgiel zapewnią 16 GW 

Chiny rozpoczęły budowę największego, hybrydowego projektu OZE na terenach pustynnych. Wkrótce na północy kraju powstaną elektrownie fotowoltaiczne, farmy wiatrowe oraz magazyny energii. Łączna moc instalacji ma osiągnąć 16 GW. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Hybrydowy projekt o mocy 16 GW

Pod koniec grudnia państwowa spółka energetyczna China Three Gorges (CTG) rozpoczęła pracę nad budową pierwszej części gigantycznej, hybrydowej elektrowni o łącznej mocy 16 GW, która powstanie na pustyni Kubuqi. Koszt inwestycji szacowany jest na 11,5 mld dolarów. 

Projekt zakłada 8 GW mocy z energii słonecznej, 4 GW z energii wiatrowej i 4 GW z elektrowni węglowej. Oprócz tego system ma być wyposażony w magazyny energii o parametrach 300 MW/600 MWh. 

Po wybudowaniu całej hybrydowej elektrowni, system ma dostarczać około 40 TWh energii elektrycznej rocznie do regionu Pekin-Tianjin-Hebei. Ponad połowa tej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Data zakończenia budowy jeszcze nie została podana 

CTG jest znane z ogromnych projektów. Przedsięwzięciem, które przyniosły sławę chińskiej państwowej spółce energetycznej jest największa elektrownia wodna na rzece Jangcy o mocy 22,5 GW. Instalacja jest częścią kaskadowego projektu, który obejmuje 96 bloków energetycznych zlokalizowanych w nurcie rzeki. Ich łączna moc to imponujące 52 GW. 

1 200 GW energii z wiatru i słońca do końca dekady 

W ostatnim czasie Chiny ogłosiły, że planują podwoić swoją już największą na świecie sieć energii odnawialnej, aby do 2030 roku osiągnąć 1 200 GW mocy wiatrowej i słonecznej. Państwo Środka jest największym emitentem i konsumentem węgla na świecie. 

Chiny zobowiązały się do „kontrolowania” zużycia węgla w latach 2021-2025 i zwiększenia całkowitej mocy wiatrowej i słonecznej do co najmniej 1200 GW do końca tej dekady. Ma to na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do około 2030 roku i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku.

Chiny zawdzięczają swój rozwój paliwom kopalnym. Dzisiaj ChRL jest największym konsumentem energii – zużywa ponad ¼ jej światowych zasobów (…) – mówił prof. Łukasz Gacek w podcaście rOZEznanie. 

Paliwa kopalne odpowiadają także za źródła emisji gazów cieplarnianych. Chiny są największym na świecie emitentem CO2 – odpowiadają za niemal ⅓ światowych emisji (…).

Chiny nie mogą już dalej rozwijać się zgodnie z tradycyjną z polityką: „nieważne, czy kot jest czarny czy biały – ważne, by łowił myszy”. Istotne stały się oczekiwania społeczne, dlatego władze w Pekinie musiały dokonać fundamentalnej zmiany. Zmiany, która bynajmniej nie ma charakteru altruistycznego – to pokłosie problemów, z jakimi Chiny muszą się zmagać. Partia komunistyczna musi brać dzisiaj pod uwagę wyzwania związane z ochroną środowiska. 

W co jeszcze inwestują Chiny?

Morska farma wiatrowa, która zasili całą Norwegię

Chiny planują zbudować największą na świecie morską farmę wiatrową, która mogłyby zapewnić moc dla całej Norwegii, czyli 13 milionów domów. Miasto w prowincji Guangdong poinformowało, że do 2025 roku planuje rozpocząć budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Tysiące wiatraków o łącznej mocy 43 gigawatów stanie na dnie Cieśniny Tajwańskiej w odległości między 75 a 185 km od brzegu. Według obliczeń, ulokowanie turbin w tym miejscu pozwoli na generowanie zielonej energii nawet przez 4 300 godzin każdego roku, czyli około 50% czasu, co jest wyjątkowo wysokim wskaźnikiem. 

Źródło: rechargenews.com, energyvoice.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.