Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Instalacja słoneczna off-grid – czy warto ją wybrać? Zalety i wady wyspowego systemu fotowoltaicznego

Instalacja słoneczna off-grid – czy warto ją wybrać? Zalety i wady wyspowego systemu fotowoltaicznego

Ogromna większość instalacji fotowoltaicznych działających w Polsce jest na stałe wpięta do sieci, czyli zalicza się do kategorii on-grid. Istnieją jednak również systemy off-grid, które działają w sposób całkowicie niezależny, bez podłączania do publicznej infrastruktury elektrycznej. Czy warto rozważyć ich zakup? Jakie mają zalety i wady? Z jakimi kosztami wiąże się ich montaż? Sprawdźmy to!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Co to jest instalacja off-grid

Tym mianem określa się systemy fotowoltaiczne niewpięte do sieci publicznej, które wytwarzają energię wyłącznie na potrzebny danej nieruchomości czy grupy budynków. Taka instalacja funkcjonuje zatem w obiegu zamkniętym, więc produkowana energia musi zostać od razu wykorzystana bądź zmagazynowana. W praktyce właśnie magazyny energii są niezbędnym elementem instalacji off-grid, który pozwala na jej normalne użytkowanie, ponieważ pozwalają na przechowywanie nadwyżek prądu na okres, gdy produkcja jest zbyt mała, aby zaspokoić bieżącą konsumpcję. Chodzi przede wszystkim o magazynowanie zapasów energii wyprodukowanej latem na jesień i zimę, gdy moce wytwórcze są maksymalnie ograniczone, a zużycie podwyższone.

Zalety instalacji off-grid

Zacznijmy od zalet, wśród których najważniejsza wydaje się pełna niezależność zarówno od publicznej infrastruktury energetycznej, jak i cen prądu oraz zasad handlowania nim ustalanych de facto przez władze. Fakt, że bez względu na ustalenia polityków można cieszyć się prądem z darmowego źródła, jest głównym argumentem przemawiającym za systemem off-grid.

Można zapomnieć o niekorzystnych zmianach w rozliczeniach prosumenckich i wyłączeniach energii, ponieważ taka instalacja fotowoltaiczna daje ją „na własność”. W sytuacji drastycznych podwyżek cen prądu nie trzeba zatem zaciągać pożyczki np. 1000 zł na stronie https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-1000-zl/, żeby opłacić rachunek od zakładu energetycznego.

W związku z powyższym znikają koszty związane z rozliczeniami z operatorem sieci, a całą wyprodukowaną energię można bez żadnych opłat i strat wykorzystać na własne potrzeby. Również wszystkie urządzenia i sprzęty zasilane w ramach instalacji fotowoltaicznej off-grid pozostają niezależne od sieci publicznej, a więc nie grożą im wspomniane wyłączenia, awarie czy inne problemy.

Wady instalacji off-grid

Wśród wad na pierwszym miejscu należy wskazać wysokie koszty zakupu i montażu. To wysoce zaawansowana instalacja o budowie innej niż standardowy on-grid, której koszt znacząco podwyższa konieczność zastosowania akumulatorów magazynujących nadwyżki energii latem, aby można było je wykorzystać zimą. Takich wydatków nie da się sfinansować dotacjami czy małymi pożyczkami ze strony https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-500-zl/.

Swoją drogą, właśnie brak możliwości sięgnięcia po dotację jest kolejną wadą fotowoltaiki typu off-grid – żaden z programów dofinasowań po prostu nie przewiduje środków dla tego rodzaju instalacji. To powoduje jeszcze większe koszty, gdy porówna się ten system ze standardowym on-grid, w efekcie czego zdecydowana większość osób wybiera właśnie to drugie rozwiązanie.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna off-grid

Odpowiedź jest jasna: dla osób, które są gotowe na wydanie dużych kwot na pełną niezależność energetyczną i mają przekonanie, że warto całkowicie odciąć się od sieci. Czy to opłacalne? Cóż, odpowiedź zależy głównie od cen prądu – im bardziej będzie drożała sieciowa energia, tym opłacalniejsze będą się stawać instalacje fotowoltaiczne off-grid. Po więcej wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy i finansów zapraszamy do poradnika w serwisie https://sowafinansowa.pl/.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.