Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jeszcze więcej biurowców w Krakowie? Urząd: w 2050 roku dziesiątki nowych wieżowców [KOMENTARZ EKSPERTA]

Jeszcze więcej biurowców w Krakowie? Urząd: w 2050 roku dziesiątki nowych wieżowców [KOMENTARZ EKSPERTA]

W Krakowie od wielu lat pojawia się coraz więcej apartamentowców. Jak grzyby po deszczu wyrastają nowe lokale przeznaczone na wynajem. Jak w tej perspektywie będzie rozwijać się miasto w ciągu 30 lat? Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa pozwala przyjrzeć się aktualnym szansom i zagrożeniom.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kraków w 2050

Podczas kilku spotkań odbywających się w ramach konsultacji społecznych dyskutowano o kilku obszarach życia w Krakowie: środowisku, krajobrazie, rekreacji, mieszkaniu, pracy, kultury, komunikacji i infrastruktury. Urząd Miasta Krakowa zaprezentował wizualizację.

Coraz więcej zdalnej pracy, ale i nie mniej nowych przestrzeni biurowych, zwiększenie liczby miejsc pracy, transformacja kilku znaczących punktów gospodarczych. To niektóre z wizji przedstawionych podczas konsultacji społecznych dotyczących nowego Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa. 

Kraków bardziej zielony? Czytaj: Drzewa mogą wrócić na Plac Marii Magdaleny i na Rynek Główny

Chociaż powierzchnia biurowców w Krakowie wynosi ok. 1,55 mln mkw, to w trakcie oddawania do użytku jest coraz więcej nowych lokali. Podczas konsultacji uczestnicy zapoznali się z projektami rozwoju poszczególnych obszarów miasta: Płaszowa, Balic (ok. 10 tys. nowych miejsc pracy w rejonie lotniska), Nowej Huty, Rybitw, terenów bulwarowych. W każdym z tych miejsc położono nacisk na rozwój gospodarczy.

Czy wizualizacja odpowiada na potrzeby mieszkańców i zmieniającego się klimatu? Komentarz na temat wizji przyszłości miasta 2050 przedstawił Bartłomiej Schmidt, ze Stowarzyszenia Lepsze Miasto:  

Deweloperzy zbudują to co jest im wygodne, a nie to co na zlecenie władz miasta narysowano w wizualizacjach. Z resztą to co na nich jest, przypomina mi raczej megalomańskie wizje modernistycznych urbanistów z lat 50 i 60 ubiegłego wieku niż prawdziwe miasto przyszłości i dodaje:

Miasto przyszłości z lotu ptaka wygląda pięknie, ale dzisiaj projektowanie nowych dzielnic zaczyna się od dołu, z poziomu naszego wzroku. Bo my ludzie nie mamy skrzydeł i z miasta korzystamy na poziomie gruntu. To tutaj na dole ma być miasto przyjazne dla ludzi, a jak będzie wyglądało z góry to już rzecz wtórna, zależna od tego jak odpowiemy na pytanie co jest celem budowy tej dzielnicy.

Własny dom, czy mieszkanie od dewelopera?

W perspektywie rozwoju miasta przyszłości ogromną rolę odgrywa budownictwo mieszkalne. Zapytaliśmy Bartłomieja Schmidta o wpływ wyboru formy mieszkania na kształt Krakowa. Czy jeszcze bardziej wzrośnie liczba bloków, czy może ludzie będą poszukiwać samodzielnych domów i wyprowadzać się z miasta? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale pozwala zrozumieć, co przyciąga nas do życia w mieście.

6193def5436eb o large 1

Z punktu widzenia polityki klimatycznej, nie mamy innego wyjścia jak zatrzymanie rozlewania się przedmieść. Szczególnie w tym polskim chaotycznym wydaniu, który powoduje, że całą infrastrukturę rozbudowujemy w sposób nieoptymalny i bardzo trudno jest np. stworzyć efektywny system komunikacji publicznej mówi Bartłomiej Schmidt i dodaje, że mieszkańcy realizują w mieście inne potrzeby, socjalne, czy kulturalne:

Wracamy do kwestii budowania miasta dla ludzi. Bo ludzie wyprowadzają się z miast, ponieważ coraz trudniej się w nich mieszka, a z drugiej strony z miast nie możemy zrezygnować, bo to one są miejscem spotkań ludzi, gdzie dzieją się wszelkiego rodzaju aktywności społeczne, gospodarcze, kulturalne czy polityczne. Patrząc globalnie coraz więcej ludzi mieszka w miastach. Dlatego tak ważne jest to, żeby zadbać o właściwy rozwój miast, żeby ludzie chcieli w nich mieszkać.

Studium, czyli wizja rozwoju miasta do 2050 roku

Studium to dokument planistyczny miasta, z którym muszą być zgodne wszelkie plany miejscowe. Rada Miasta Krakowa w 2018 roku podjęła uchwałę o przystąpieniu do stworzenia nowego studium (obecne obowiązuje od 2014 roku). W 2023 roku planowane jest skierowanie nowego projektu pod obrady Rady Miasta.

6193df0fb6081 o large 1 1

Jak będzie wyglądać Kraków w 2050 roku? Jeżeli weźmiemy pod uwagę realne potrzeby mieszkańców i zestawimy je z dynamicznie zmieniającymi się zagrożeniami klimatycznymi, z jakimi już musimy się mierzyć, być może wizja miasta 2050 zmieni się jeszcze wiele razy.

Co myślisz o pomyśle Urzędu Miasta Krakowa? Czy Twoim zdaniem tak powinny wyglądać miasta w 2050 roku?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.