1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kilka powodów, dla których nie strzelamy w sylwestra

night

Kilka powodów, dla których nie strzelamy w sylwestra

Co roku powraca kwestia szkodliwości, jakie całej naturze wyrządzają wystrzały fajerwerków podczas sylwestrowej nocy. Pomimo że zarówno wielu dorosłych, jak i dzieci zachwyca się kolorowymi wystrzałami, to pokazy pirotechniczne posiadają więcej wad, niż zalet.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Możesz zabić ptaki i wystraszysz zwierzęta

Jeżeli Twój pies panicznie boi się pojedynczego wystrzału, to na pewno sam czujesz się niekomfortowo na myśl o sylwestrowej nocy. O zaprzestanie świętowania w duchu tej głośnej tradycji apelują nie tylko stowarzyszenia na rzecz zwierząt, ale i ludzie kultury, naukowcy, czy wreszcie politycy.

Ponadto, wystrzały powodują lęk u ptaków, które w przerażeniu niejednokrotnie uderzają w drzewa, czy budynki i ponoszą śmierć. Uruchomiono nawet specjalną akcję na rzecz liczenia… martwych ptaków, czyli spuścizny po nocnych harcach. Huk wywołuje przerażenie także wśród zdezorientowanych, dzikich zwierząt.

Fuj, jak śmierdzi! Ale głośno!

Hałas wywołany wystrzałem petard i fajerwerków nie jest korzystny także dla zdrowia ludzkiego. Po pierwsze, głośny, nieprzyjemny dźwięk może powodować nerwowość, a nawet lęk u osób starszych i u niektórych dzieci. Dodatkowo, podczas pokazów wydzielają się toksyczne substancje, takie jak azotan potasu, siarkę, czy węgiel drzewny, a także związki strontu, miedzi i baru. Pyły PM2,5 i PM10 to bardzo szkodliwe cząstki, które znajdują się też w znienawidzonym przez nas smogu.

Kto lubi widok wybuchów, powinien przyjrzeć się laboratoryjnym eksperymentom na wydziale chemii – są prowadzone pod kontrolą i nie wyrządzają nikomu krzywdy, która może być powodowana przez nieodpowiedzialne wystrzeliwanie fajerwerków.

Niewypały i inne zagrożenia zdrowia i życia

Pyły wprowadzone do atmosfery są niekorzystne dla nas wszystkich. W walce o czyste powietrze powinniśmy unikać takich wysokoemisyjnych poczynań. Sztuczne ognie mogą nie wybuchnąć w czasie do tego przeznaczonym, a co za tym idzie, stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników i innych osób w otoczeniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia szkodliwe cząsteczki w powietrzu odpowiadają za jedną czwartą zgonów z powodu nowotworu płuc oraz za 15% zawałów serca.

Śmieci

Ulica, zamiast śniegiem pokryta jest w Nowy Rok masą fajerwerków, które poleciały wysoko do nieba i znalazły się na ziemi – w całkiem innym miejscu. Czy użytkownicy fajerwerków posprzątają po sobie? Odpowiedzmy sobie sami.

Wybierz mapping

Zaawansowane technologie są wykorzystywane w dziedzinie technik wizualnych. To, co możemy zobaczyć za pośrednictwem laserów, pozostaje na długo w pamięci i nie wyrządza krzywdy naszym ekosystemom.

Brazylijski muzyk Amon Tobin, tworzy przestrzenną muzykę, której towarzyszą genialne mappingi, odzwierciedlające nieskrępowanego ducha sztuki. Wszystko, co zobaczycie na tym video, jest wynikiem pracy i wyobraźni artystów.

W sylwestra pozostają nam rozmowy z przyjaciółmi, gwiazdy na niebie i ogień…własnych serc!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.