Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Klimat: Polacy pozwali polski rząd

disaster

Klimat: Polacy pozwali polski rząd

Kryzys klimatyczny jest widoczny gołym okiem. Susza, powodzie, gwałtowne ulewy czy trąby powietrzne. W tej sytuacji potrzeba radykalnych kroków, głównie władz i samorządów. Kilku Polaków pozywa władze w związku z brakiem działań w sprawie kryzysu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Żądają zmiany

Mieli dosyć bezczynności polskich władz, które przymykają oko na najistotniejszy ich zdaniem problem – ochronę klimatu. Kilka osób, które wniosły pozew, pracuje w różnych branżach, są w innym wieku, mają swoje obawy w związku z przyszłością, ale łączy ich kierunek, w jakim idzie polska polityka klimatyczna.

Pozywający żądają, aby państwo wzięło odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa klimatycznego. Chcą też zobowiązania od reprezentanta sądu rządu, czyli Skarbu Państwo, że Polska radykalnie ograniczy krajową emisję dwutlenku węgla. Dążenie do obniżenia emisji CO2 jest celem całego globu. Globalne ocieplenie potwierdzają naukowcy. 

Pora działać

Pozywający domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu. Piątka osób apeluje o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60% w ciągu najbliższych 9 lat. Jedna z pozywających, zaznacza, że to nie obywatele powinni przewodzić w redukowaniu negatywnych skutków zmian klimatu, a odpowiedzialność za to powinien wziąć głównie rząd.

Prawo i klimat

Wsparciem piątki Polaków od strony prawnej zajęła się Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wraz z Kancelarią GESSEL. ClientEarth nie pierwszy raz kieruje swoją uwagę na sprawy związane ze środowiskiem naturalnym. Niedawno pisaliśmy o pozwie dotyczącym ekogroszku. W związku z wprowadzaniem w błąd klientów i sugestią, że ekogroszek jest “zieloną energią”, ClientEarth złożyła pozew przeciwko jednemu z producentów tego rodzaju węgla w kraju.

Zagrożenie

Kryzys klimatyczny dotyka każdą dziedzinę życia. Przekłada się na pogorszenie zdrowia, zanik bioróżnorodności, straty gospodarcze i inne. Skutki podniesienia średniej temperatury ziemi są widoczne także w Polsce.

– Kryzys klimatyczny jest faktem tu i teraz: w Polsce w 2021 roku. W naszym kraju już teraz na skutek zmiany klimatu cierpią konkretni ludzie: rolnicy, którym susza niszczy plony, rodzice obawiający się o bezpieczną przyszłość dla swoich dzieci, osoby, których mienie narażone jest na niszczycielski wpływ gwałtownych ulew czy trąb powietrznych. To są namacalne szkody i będą one tylko rosły, jeśli odpowiedzialni za kształtowanie rzeczywistości gospodarczej rząd nie zrobi nic, aby zapobiec katastrofie klimatycznejpowiedział dr Marcin Stoczkiewicz, prawnik z Fundacji ClientEarth.

źródło: ClientEarth

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.