Czy segregacja jest trudna? Nie!

Czy segregacja jest trudna? Nie!

Większość z nas segreguje odpady. Ale czy robimy to prawidłowo i skutecznie? Na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy organizatorzy sprawdzili, jak radzimy sobie z segregacją i recyklingiem.

Mogłoby być lepiej

Wiedza Polaków w dziedzinie ekologii jest coraz większa. Dzisiaj troska o środowisko to dziś już nie tylko cecha zapalonych ekologów, ale większości z nas. Dzieje się tak z powodu wzrastającej świadomości na temat wpływu człowieka na otoczenie i całą przyrodę. Śmieci, które produkujemy na co dzień w ogromnych ilościach, są źródłem zanieczyszczeń i stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt morskich i lądowych. 

Segreguj

Z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii #rePETujemy wynika, że nie do końca radzimy sobie z segregowaniem odpadów. Część z nas segreguje tylko niekóre frakcje. Większość, bo aż 70% ankietowanych chciałaby, aby wprowadzono system depozytowy. Chętnie oddaliby z powrotem odpady, ponieważ wcześniej zapłacili za nie kaucję. System pomógłby w zwiększeniu użycia surowców pochodzących z recyklingu. Niestety w tej kwestii nie mamy czym się pochwalić. Przetwarzamy ponownie około 34% surowców i plasujemy się tym samym na 20. miejscu jeśli chodzi o proces recyklingu w Europie.

Przetwarzaj

Segregacja jest kluczowa. Prawidłowo posegregowane odpady w większości mogą zostać poddane recyklingowi. Co trzeci Polak segreguje tylko część odpadów. Najmniej trudności przysparza nam sortowanie szkła, a potem tworzyw sztucznych. 

Badania zrealizowane na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy pokazały, że 15% Polaków ma problem z segregacją butelek PET, głównie z powodu braku miejsca na oddzielny kosz w domu oraz czasochłonność segregacji. Nie do końca wiemy, gdzie wyrzucić pudełko po pizzy czy styropianowe opakowanie po jedzeniu. A wiele “kłopotliwych” odpadów powinno trafić do kosza na odpady zmieszane. 

Nie wiesz gdzie wyrzucić dany odpad? Sprawdź w wyszukiwarce! 

Segregowanie odpadow

Organizatorzy kampanii #rePETujemy nawołują do… docenienia wartości śmieci. Widzisz leżącą na chodniku butelkę czy papierek? Wyrzuć go do odpowiedniego kosza na śmieci, powstanie z niego nowe opakowanie. 

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.