Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolej wodorowa w Polsce już wkrótce? „To proces nieuchronny”

Kolej wodorowa w Polsce już wkrótce? "To proces nieuchronny"

Kolej wodorowa w Polsce już wkrótce? „To proces nieuchronny”

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz. W ramach umowy Orlen zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA pojazdów na wodór, z których pierwszy oddany ma być do użytku już w przyszłym roku. 

Reklama

Kolej wodorowa w Polsce

Autobusy wodorowe, chociaż wciąż są ciekawostką, coraz częściej pojawiają się na ulicach polskich miast. Pojazd tego typu kursuje już m.in. na regularnej linii w Krakowie.

Wodorowa kolej wciąż należy jeszcze do rzadkości. Porozumienie dotyczące rozwoju tej technologii zostało zawarte podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Innotrans 2022 w Berlinie. PKN ORLEN i PESA zaprezentowały tam manewrową lokomotywę wodorową z mobilną stacją tankowania wodoru. Pierwszy pojazd na paliwo nowego typu PESA odda do użytku już w 2023 roku.

– Inwestujemy w odnawialne źródła energii, w tym wodór, ponieważ to przyszłość Grupy ORLEN. Skutecznie wdrażamy strategię wodorową, która wspiera nasze cele biznesowe i dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej.

Do 2030 roku zamierzamy przeznaczyć ok. 7,5 mld zł na inwestycje, w efekcie których blisko połowa produkowanego przez nas wodoru będzie nisko- i zeroemisyjna. Współpraca z PESA Bydgoszcz to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii. Dostrzegamy duży potencjał wodoryzacji transportu szynowego. Wykorzystując go w pełni, realnie przyczynimy się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Bezpośrednio wpłynie to na wzrost bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski
powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, PESA będzie odpowiedzialna za dostawy zeroemisyjnych pociągów napędzanych ogniwami paliwowymi na wodór. Na czym polega ta technologia?

Wodorowy napęd przyszłości

Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych lub jako zwykłe paliwo użyteczne w procesach spalania. Może być także magazynowany aby uzupełniać OZE. Jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny.

Wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną poprzez łączenie atomów wodoru i tlenu. Wodór reaguje z tlenem w ogniwie elektrochemicznym podobnym do akumulatora, wytwarzając energię elektryczną, wodę i niewielkie ilości ciepła. Dostępnych jest wiele różnych typów ogniw paliwowych do szerokiego zakresu zastosowań.

PKN ORLEN ma natomiast odpowiadać za dystrybucję, magazynowanie, dostawy paliwa wodorowego oraz infrastrukturę tankowania dla tych pociągów. Kiedy doczekamy się gotowej infrastruktury tego typu w Polsce? 

Kiedy przejedziemy się pociągiem na wodór?

Przedstawiciele PESA twierdzą, że kolej wodorowa w Polsce to jedynie kwestia czasu, chociaż nie znamy jeszcze konkretnego terminu uruchomienia pierwszej linii tego typu.

– Dzisiaj nikt już nie zastanawia się, czy pojazdy wodorowe wyjadą na polskie tory, bo to proces nieuchronny. W rozmowach z przewoźnikami najczęściej pytani jesteśmy właśnie o to, jak rozwiążemy kwestie tankowania wodoru. Dlatego tak ważne jest podpisane dzisiaj porozumienie. To jasny sygnał dla rynku, że produkowane przez PESA pojazdy mają zapewnione dostawy wodoru podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA.

W 2021 roku w Trzebini oddane do użytku zostało laboratorium analityczne badania wodoru oraz pierwszy hub wodorowy, który obecnie produkuje wodór z przeznaczeniem dla transportu. Do 2030 roku ma funkcjonować około 10 hubów wodorowych, m.in. we Włocławku i w Płocku.

Rynek kolejowy stanowi dla nas bardzo atrakcyjny obszar wdrażania zeroemisyjnego paliwa wodorowego. Zapotrzebowanie lokomotywy manewrowej wynosi dziennie 170 kg wodoru, natomiast pociągu aż 260 kg, czyli niemal tyle, ile dziewięciu autobusów. Wodór jest przyszłością kolei, to technologia, która będzie szybko się rozwijała, a my budując kompetencje w tym obszarze, będziemy do tego dobrze przygotowanimówił Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.

We wdrażaniu transportu kolejowego na wodór możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów, który uruchomili już pierwsze komercyjne rozwiązanie tego typu.

Pierwsza kolej wodorowa w Europie

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy Coradia iLint zaczął przejazdy pasażerskie w Bremervörde w Dolnej Saksonii w sierpniu 2022 roku. Emituje jedynie parę i skroploną wodę! Alstom, firma odpowiedzialna za technologię, twierdzi, że tworzy najbardziej ekologiczną sieć kolejową na świecie. 

Bezemisyjne zespoły trakcyjne Alstom modelu Coradia iLint mają zasięg 1000 kilometrów i mogą pracować przez cały dzień na jednym zbiorniku wodoru. Stopniowo na trasie Cuxhaven – Bremerhaven – Bremervörde i Buxtehude 14 pociągów regionalnych napędzanych wodorem zastąpi 15 funkcjonujących obecnie z silnikiem diesla.

źródło i zdj. główne – orlen.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.