Komisja Europejska stawia ultimatum polskiemu rządowi

Komisja Europejska apeluje o zmianę programu “Czyste powietrze” do 21 czerwca, w przeciwnym wypadku Polska zostanie pozbawiona kilku miliardowego wsparcia na walkę ze smogiem – eksperci szacują jego kwotę na 6 – 8 mld euro.

Gazeta Wyborcza informuje,że Marc Lemaitre, dyrektor generalny KE ds. polityki regionalnej i miejskiej, wystosował list do ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz, pełnomocnika premiera ds. programu “Czyste Powietrze” Piotra Woźnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Światowego.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Komisja Europejska uważa, że system wypłacania pieniędzy na walkę ze smogiem nie powinien znajdować się w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ), który poprzez wojewódzkie fundusze rozpatruje wnioski o dotacje i przekazuje pieniądze mieszkańcom. Marc Lemaitre uważa ten system za nieefektywny i odpowiedzialny za niską liczbę składanych wniosków, dlatego pieniądze powinny być rozdzielane przez samorządy i banki komercyjne.

Efekty programu “Czyste Powietrze”

Marc Lemaitre stwierdził również, że powolny postęp w walce ze smogiem jest wynikiem braku odpowiedniej koordynacji działań strony polskiej – od września 2018 roku, kiedy program “Czyste Powietrze” wszedł w życie, podpisano zaledwie 13,5 tys. umów w całym kraju, liczba podana przez Bank Światowy wynosi 400 tys. Skomplikowana procedura składania wniosków ifac ponad 90-dniowe oczekiwanie na wydanie decyzji nie zachęcają do wzięcia udziału w programie rządowym.

Bez znaczących zmian i pełnego zaangażowania polskiego rządu, KE nie będzie w stanie przygotować programu antysmogowego dla mieszkańców przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ochrona środowiska w perspektywie długoterminowej jest jednym z priorytetów, a pomoc finansowa dla Polski uzależniona jest od powodzenia programu “Czyste Powietrze”.