Konkurs o Godło „Teraz Polska”. Coraz więcej nagród otrzymują firmy, które dbają o ekologię

Konkurs o Godło „Teraz Polska”. Coraz więcej nagród otrzymują firmy, które dbają o ekologię

Godło „Teraz Polska” to wyróżnienie, które jest przyznawane od 30 lat za najlepsze polskie produkty, usługi i innowacje. Coraz więcej podmiotów otrzymuje je za działania związane z ekologią i ochroną środowiska. 

Godło wyznacza trendy

30 lat historii Godła „Teraz Polska” pokazuje nie tylko pozytywne zmiany w polskiej gospodarce, ale i trendy, które przez trzy dekady nadawały kierunek w jej rozwoju. Trzeba przyznać, że spis marek, produktów i usług, które mogą pochwalić się godłem „Teraz Polska”, to fascynująca lektura. Wyróżnienie otrzymało już ponad 750 podmiotów – to nagrody za innowacyjne rozwiązania i technologie z rozmaitych dziedzin, które okazały się strzałem w dziesiątkę czy też za usługi, które po prostu ułatwiają konsumentom życie. Wśród nich znalazło się sporo firm, których postawa i proponowane rozwiązania są przyjazne środowisku i wpływają na pogłębienie świadomości Polaków w zakresie ekologii.

Znak jakości

Ciekawe, że samo Godło „Teraz Polska” to symbol, który rozpoznaje większość rodaków i kojarzy go z produktem czy usługą najwyższej jakości – potwierdza to aż 79,3 proc. respondentów w badaniu Ośrodka Badania Opinii Publicznej i Rynku MARECO Polska. Natomiast aż 74 proc. badanych potrafi wskazać produkty czy usługi oznaczone Godłem „Teraz Polska” – oznacza to siłę marki na rynku. 

Interesujące są też wyniki badania znaczenia Godła „Teraz Polska” dla konkurencyjności przedsiębiorstw, w których uczestniczyli przedstawiciele 57 firm laureatów kilku edycji konkursu. Celem badań było stwierdzenie, w jakim stopniu wyróżnienie przyczynia się do rozwoju i konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz jakie korzyści dla firmy niesie ze sobą używanie tego Godła w działaniach promocyjnych i marketingowych.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Okazuje się, że stosowanie Godła „Teraz Polska” jest dobrą formą promocji firm. Badania wykazały, że ponad 90 proc. badanych wykorzystuje je w swoich działaniach marketingowych i promocyjnych. Ponad 90 proc. badanych uważa też, że stosowanie Godła „Teraz Polska” w działaniach promocyjnych służy budowaniu prestiżu firmy i poprawie jej wizerunku. 

„Teraz Polska” fotowoltaika

To ważne wyróżnienie wskazuje też kierunki, w których zmierza polski biznes w poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań. W tegorocznej edycji nagrodę za innowacyjną usługę otrzymała firma Columbus Energy, która zajmuje się fotowoltaiką i pozyskiwaniem zielonej energii ze słońca. Firma otrzymała wyróżnienie za kompleksową pomoc prosumentom – doceniono system opieki, jaki firma roztacza nad klientem, zarówno przed montażem instalacji fotowoltaicznej, jak i długo po nim.

Columbus Care jest usługą, której celem jest wsparcie klienta niemal na każdym etapie inwestycji w fotowoltaikę. Spółka dobiera moc instalacji do indywidualnych potrzeb rodziny, przygotowuje odpowiedni projekt techniczny, pomaga w pozyskiwaniu środków z rządowego program „Mój prąd” oraz pośredniczy w kontakcie z zakładem energetycznym. Zapewnia również szybki montaż przez certyfikowaną ekipę instalatorów. Istotną częścią usługi jest także długa, 15-letnia Gwarancja Totalna na całą instalację fotowoltaiczną i stały monitoring produkcji energii. Takie wsparcie z pewnością przekłada się na coraz większą popularność fotowoltaiki. W Małopolsce i na Dolnym Śląsku niemal już co drugi dom ma zamontowane panele słoneczne. Odnawialne źródła energii to zdaniem ekspertów warunek konieczny w tworzeniu nowoczesnej gospodarki opartej na rozwiązaniach przyjaznych środowisku. 

Wyróżnienie z dziedziny branży energetycznej otrzymało też Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za produkcję, dystrybucję i dostawę energii cieplnej, a także wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji. 

SI steruje ciepłem

Wyróżnienie „Teraz Polska” otrzymują nie tylko firmy – trzy lata temu tą prestiżową nagrodą cieszył się Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej. Zespół inżynierów otrzymał Godło za innowacyjne rozwiązanie: akumulator ciepła dla systemów ciepłowniczych w Polsce. Nowatorski akumulator otrzymał aż 950 punktów na 1000 możliwych. Kolejne wyróżnienie dla tego samego wydziału powędrowało za system do sterowania i zarządzania ciepłem w budynkach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji SOZE RSI. Nagrody te pokazują pewien trend – młodzi inżynierowie poszukują ekologicznych rozwiązań i doskonale im się to udaje. 

Oczyszczanie wód

Konkurs wyróżnia nie tylko usługi, które mogą przydać się każdemu konsumentowi zainteresowanemu wdrożeniem przyjaznych naturze rozwiązań w domu, ale i takie innowacje, które pozwalają wszystkim na bardziej czyste i ekologiczne korzystanie z naturalnych zasobów. Wśród laureatów znalazła się np. firma Prote, która zajmuje się tworzeniem innowacyjnych technologii dla środowiska. Dwie usługi, które ma w swojej ofercie firma, znalazły się na podium i otrzymały Godło „Teraz Polska”. To kompleksowa usługa rekultywacji jezior z wykorzystaniem innowacyjnej metody PROTE-Fos, a także usługa oczyszczania sieci wodociągowej za pomocą SeaQuest i zapobieganie wtórnemu zanieczyszczeniu dystrybuowanej wody. 

Nagrodę Godła „Teraz Polska” otrzymał też Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie za pobór, uzdatnianie i rozprowadzanie wody oraz odbiór i proekologiczne oczyszczanie ścieków. 

Liczy się ekologia

Wygląda na to, że spośród setek zgłaszanych do konkursu usług, produktów i innowacji, te poświęcone wdrażaniu przyjaznych dla środowiska rozwiązań zajmują coraz ważniejsze miejsce. Godło „Teraz Polska” staje się symbolem jakości dla firm, którym szczególnie zależy na wspieraniu ekologii. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.