Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kopalnia węgla, zależna od spółki Solorza do likwidacji

Kopalnia węgla, zależna od spółki Solorza do likwidacji

Zależna od Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin kopalnia węgla brunatnego w Adamowie ostatecznie kończy działalność. Na decyzję wpłynęła nieprzychylna sytuacja rynkowa. Jej tereny mają być wykorzystane przy projektach związanych z OZE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Od jakiegoś czasu w należącej do Zygmunta Solorza spółce ZE PAK trwa wewnętrzna transformacja energetyczna. Niedawno dowiedzieliśmy się o powstaniu centrum szkoleniowego dla jej pracowników, którzy będą mogli zdobyć kwalifikacje potrzebne w branży OZE. Teraz spółka odpowiedzialna za kopalnię w Adamowie, uchwaliła rozpoczęcie jej likwidacji.

„Zgodnie z wyżej przytoczoną uchwałą zarząd PAK KWB Adamów SA zawnioskował do Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia o podjęcie uchwały m. in. o rozwiązaniu i likwidacji PAK KWB Adamów SA oraz powołaniu zarządu PAK KWB Adamów SA do pełnienia funkcji likwidatorów” – czytamy w komunikacie.

Gdzie trafiał węgiel z Adamowa?

Kopalnia zaopatrywała w węgiel przede wszystkim pobliską elektrownię Adamów, którą wyłączono w 2017 roku. Od tamtego czasu kopaliny trafiały do elektrowni Pątnów. We wszystkich placówkach należących do ZE PAK od kilku lat energetyczne bloki są stopniowo wygaszane. We wspomnianym Pątnowie 30 czerwca wyłączono 493 MW węglowych źródeł.

Dlaczego zamykają kopalnię w Adamowie?

Wśród przyczyn zamknięcia kopalni wymienia się spadek zużycia energii, coraz mniejszą różnicę między ceną energii a ceną uprawnień do emisji dwutlenku węgla, zwiększający się import energii oraz rosnący udział gazu i OZE w miksie energetycznym. Oprócz tego, rosły również koszty dostaw samych kopalin. Tańszy transport można było uzyskać z kopalni w Koninie.

Kiedy kopalnia Adamów przestanie działać?

Adamów będzie wydobywał węgiel jeszcze do końca roku. Na czynności likwidacyjne składają się między innymi, zgromadzenie dokumentacji, działania wynikające z prawa geologicznego i górniczego o zamknięciu obiektu kopalnianego, inwentaryzacja, a także sprzedaż majątku spółki. 

Zarząd liczy, że nieruchomości spółki kopalni posłużą jeszcze przy realizacji projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. 

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.