Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraj piękny – jak o niego dbać?

Kraj piękny – jak o niego dbać?

Łąki, pagórki, lasy, rzeki i jeziora. Polska fauna i flora jest wyjątkowo bogata. Chrońmy ją, wspierajmy i podziwiajmy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wsiąść na rower

Wielbicieli rowerowych przejażdżek jest w Polsce coraz więcej. Choć ilość infrastruktury rowerowej w kraju nie jest tak imponująca jak w Holandii, to i tak mamy po czym jeździć. Malownicze trasy, które w ostatnich latach powstają w Polsce, zbliżyły się do europejskiego standardu. Rozbudowane trasy dla cyklistów powstają w różnych regionach naszego kraju. Przykłady? Chociażby Green Velo − szlak rowerowy prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, a dokładniej województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Trasy rowerowe tworzone są również wzdłuż rzek, jak np. Velo Dunajec czy Wiślana Trasa Rowerowa.

DJI 0449
wycieczka rowerowa, okolice Krakowa, fot. archiwum własne

Szukasz inspiracji? Skorzystaj ze wskazówek Rowerowej Mapy Polski

Wykiełkować i posadzić

Zielarze, czy znawcy medycyny ludowej mawiali, że kiełki to najbardziej wartościowe źródło pożywienia. Dlaczego nie wyhodować swoich własnych? W butelce PET, w pojemniku, na wacie, czy w specjalnej kiełkownicy. Garść witamin może trafić do brzucha lub do ziemi, z której wyrośnie dorodna roślina. 

Nie marnować

Ekologią interesują się dzisiaj nie tylko młodzi. Rozwiązania przedłużające żywotność produktów takie jak mrożenie, suszenie, kiszenie, czy pasteryzowanie to niezawodne sposoby na ograniczenie marnowania jedzenia. Robili tak nasi przodkowie i mieli w tym słuszność. Młodzi mogą dziś korzystać nie tylko z tych metod, ale i aplikacji na rzecz niemarnowania pożywienia (np. Too Good To Go), banków żywności i innych sposobów na dzielenie się jedzeniem, czyli tzw. foodsharing.

Posprzątać…

…las, park, okolice naszych domów i mieszkań, słowem – otaczającą nas przyrodę. Schylenie się po kilka śmieci i ich segregacja nie wymaga od nas ogromnego poświęcenia, a rezultat może zostać dostrzeżony przez innych. Efektem kuli śniegowej możemy dzielić się pozytywnymi nawykami – to działa.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.