Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kraje UE wracają do węgla. Co dalej z polityką klimatyczną? 

Kraje UE wracają do węgla. Co dalej z polityką klimatyczną? 

Kraje UE wracają do węgla, aby zaspokoić potrzeby energetyczne na nadchodzącą zimę. „Musimy upewnić się, że wykorzystamy ten kryzys, aby iść na przód” – apeluje przewodnicząca KE. Jak inaczej zaspokoić lukę energetyczną? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Elektrownie znów pracują – kraje UE wracają do węgla

Międzynarodowa Agencja Energetyczna apeluje do rządzących o przygotowanie się na to, że Rosja całkowicie wyłączy eksport gazu do Europy nadchodzącej zimy. Dodatkowo podkreśla, że podjęte środki nie są wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Potrzeba planu awaryjnego i najprawdopodobniej będzie nim węgiel. 

Niemcy i Austria już uruchomiły awaryjnie elektrownie węglowe, a Holandia zniosła wszystkie ograniczenia dot. elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne. Prawdopodobnie w ich ślady pójdą kolejne europejskie kraje w obawie przed kryzysem energetycznym. 

Nie tędy droga

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, apeluje do państw UE o niewracanie do korzystania z paliw kopalnych, ale skupienie się na inwestycjach w odnawialne źródła energii

Musimy upewnić się, że wykorzystamy ten kryzys, aby iść naprzód, nie cofać się do brudnych paliw kopalnych powiedziała przewodnicząca KE

Odnawialne źródła energii są kluczową częścią programu REPowerEU, którego celem jest osiągnięcie niezależności energetycznej od Rosji. 

Według MIędzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) inwestycje w paliwa kopalnego nie są już w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na energię. Odnawialne źródła energii są koniecznością nie tylko ze względu kryzysu klimatyczne, ale także bezpieczeństwo i sprawiedliwość energetyczną. 

Ogromny wzrost inwestycji w celu przyspieszenia przejścia na czystą energię jest jedynym trwałym rozwiązaniem podkreślił Fatih Birol, dyrektor IEA.

Nie możemy pozwolić sobie na ignorowanie ani dzisiejszego globalnego kryzysu energetycznego, ani kryzysu klimatycznego, ale dobrą wiadomością jest to, że nie musimy wybierać między nimi – możemy poradzić sobie z obydwoma w tym samym czasie – dodał. 

Niemcy oddalą UE od neutralności klimatycznej? 

Pomimo udowodnionej nieopłacalności zastępowania węgla gazem, Niemcy skupiają się na zabezpieczeniu dostaw LNG. Włączając do tego ponownie elektrownie węglowe, znacznie oddalają się od postawionego celu osiągnięcia net zero w 2035 roku – wynika z analizy firmy Wärtsilä Energy, która oceniła drogę Niemiec do niezależności energetycznej i neutralności klimatycznej. 

Opierając się na węglu Niemcy nie tylko przedłużą własną ścieżkę do zera netto, ale także wyślą ukryty komunikat, że inne kraje mogą zrobić to samokomentuje Jan Andersson, dyrektor generalny Wärtsilä Energy. 

To niepokojący ruch w kontekście krajów historycznie bardziej uzależnionych od węgla jak Polska. Zwłaszcza, że polski rząd sporo mówił o powrocie do elektrowni węglowych:

Musimy być gotowi na konieczność wsparcia ukraińskiego systemu energetycznego – stąd potrzeba funkcjonowania w Polsce jak największej ilości jednostek, tak żeby móc wspomagać europejski system energetyczny. W obecnej sytuacji powinny to być również jednostki węglowe, jednak nie powinniśmy być obciążani nadmiernymi kosztami za chęć solidarności i wsparcia naszych sąsiadów stwierdziła minister Anna Moskwa niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie.

Źródło: Euronews

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.