Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmiany klimatyczne a adaptacja miast. Jak sprawić, aby mieszkańcy czuli się lepiej?

Zmiany klimatyczne a adaptacja miast. Jak sprawić, aby mieszkańcy czuli się lepiej?

Jak sprawić, aby miasta stały się przyjaznym miejscem dla mieszkańców – szczególnie latem, gdy temperatury osiągają rekordowe wartości? Ma w tym pomóc LIFE Tree Check. To projekt, którego założeniem jest przystosowanie miast do zachodzących zmian klimatu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czym jest LIFE Tree Check?

To proekologiczny projekt, którego celem jest wsparcie administracji i zarządzających terenami zielonymi. Dotyczy znalezienia i wdrożenia praktycznych rozwiązań, które minimalizują skutki zmian klimatu w miastach. Wśród takich rozwiązań są m.in. rozwój błękitno-zielonej infrastruktury oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych. W LIFE Tree Check biorą udział specjaliści w zakresie badań, analiz oraz konsultingu środowiskowego. 

Udział w projekcie ma różnorodny charakter – działania realizowane przez poszczególnych partnerów są dostosowane do potrzeb danego miasta partnerskiego. Wiele z wypracowanych rozwiązań będzie jednak powszechnie dostępnych i umożliwi ich wykorzystanie również w innych miastach. Elementem wspólnym jest wdrożenie oprogramowania TreeCheck Pro oraz moduł szkoleniowy dla urzędników miejskich wyjaśnia portalowi Świat OZE Paweł Binkiewicz z wrocławskiej firmy Lemitor Ochrona Środowiska, która jest jednym z członków projektu.

Oprogramowanie Tree Check Pro służy do planowania przestrzeni publicznej z uwzględnieniem adaptacji do zmian klimatu. Dedykowane jest dla osób związanych zawodowo z planowaniem i zarządzaniem infrastrukturą zieloną w mieście. Ma za zadanie ułatwić podjęcie decyzji gdzie planowane nasadzenia drzew mogą najbardziej pomóc. Narzędzie pozwala przewidzieć korzyści, jakie przynoszą drzewa w perspektywie czasu i z wyprzedzeniem ocenić wpływ planowanych inwestycji na mikroklimat w mieście.

Wsparcie dla miast Europy Środkowo-Wschodniej

Projekt LIFE Tree Check objął kilka miast Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszym polskim miastem, które wzięło udział w tym proekologicznym projekcie, jest Wałbrzych, gdzie zostały już wdrożone działania adaptacyjne.

– Przygotowany przez nas plan ma charakter powtarzalny. Zdobyte doświadczenia i wypracowane rozwiązania będą rozpowszechniane i wdrażane również w innych miastach. Ich dobór uzależniony będzie od zainteresowania włodarzy poszczególnych miast, którzy będą mieli swobodę w czerpaniu z zebranych doświadczeń. Jest to podpowiedź dla osób decyzyjnych, co zrobić, aby polskie miasta stały się przyjazne dla mieszkańcówkomentuje Paweł Binkiewicz.

Członkostwo w projekcie ma pomóc władzom na szczeblu lokalnym i regionalnym przystosować tkankę miejską do zmian klimatu, głównie przez zapobieganie i minimalizowanie zjawiska miejskich wysp ciepła.

Razem stwórzmy mapę drzew w mieście

Jednym z produktów projektu jest aplikacja Tree Check. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji rozpoznaje ona gatunek drzewa na podstawie zdjęcia i pozwala określić jego charakterystyczne cechy. Użytkownik dowiaduje się m.in. jaką ilość wody wyparowuje dane drzewo, poznaje wielkość cienia, jaki zapewnia i jaki jest jego efekt chłodzący w upalne dni. Każde z drzew można zapisać na ogólnodostępnej mapie, która docelowo będzie stanowiła bazę danych o zieleni konkretnego obszaru.

Co więcej, kolekcjonowanie kolejnych drzew przez danego użytkownika jest odnotowywane, stanowiąc również podstawę dla potencjalnego współzawodnictwa. Aplikacja jest ogólnodostępna i można ją pobrać z Google Play lub App Store. Instalacja i korzystanie z aplikacji jest w pełni bezpłatne – nie ma ukrytych planów płatnych czy reklam utrudniających korzystanie z aplikacji – komentuje Paweł Binkiewicz.

Zmiany warunków atmosferycznych w miastach

Tkanka miejska ze względu na ścisłą zabudowę jest podatna na zmiany warunków atmosferycznych, które są pokłosiem globalnego ocieplenia. Coraz powszechniejsze stały się fale upałów, gwałtowne burze i ulewy czy porywiste wiatry. Występujące anomalia są szczególnie niebezpieczne w trakcie lata. Utrzymujące się przez co najmniej 3 dni wysokie temperatury powodują, że mieszkańcy zostają pozbawieni możliwości odpoczynku od stresu termicznego, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Jednym z negatywnych skutków upałów są tzw. miejskie wyspy ciepła. MWC to lokalne zjawisko klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w mieście niż na terenach peryferyjnych. Powstaje ono w wyniku nagromadzenia dużej ilości powierzchni składającej się z materiałów sztucznych (jak beton czy asfalt), które pochłaniają promieniowanie słoneczne. Do powstawania miejskich wysp ciepła przyczynia się zbyt mała ilość terenów zielonych i zmniejszona wilgotność. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu MWC, jest ciepło antropogeniczne, produkowane przez urządzenia grzewcze, przemysłowe oraz ruch samochodowy.

Miejskie wyspy ciepła potęgują stres termiczny, który obciąża organizm. Badania wykazują, że MWC wywierają wpływ na częstotliwość występowania przypadków udaru cieplnego i sprzyjają zaostrzeniu przewlekłych chorób układu oddechowego i krążenia. Dotyczy to szczególnie seniorów oraz osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.

Więcej informacji o projekcie na stronie Life Tree Check.

źródło: informacja prasowa Lemitor, lifetreecheck.eu/pl/

fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.