Krakowska spółdzielnia zamontowała na swoim dachu fotowoltaikę!

Krakowska Spółdzielnia Mieszkaniowa “Czyżyny” zainstalowała 54 panele fotowoltaiczne o mocy 15 kWp na dachu jednego ze swoich bloków – blok nr 7 na osiedlu 2. Pułku Lotniczego.

Pilotażowy projekt zakłada, że w pierwszej kolejności prąd pochodzący z farmy fotowoltaicznej popłynie do części wspólnych nieruchomości spółdzielni, a nadwyżka wytworzonej energii zostanie sprzedana do sieci. Jeżeli instalacja przyniesie oczekiwane efekty, panele fotowoltaiczne pojawią się na wszystkich blokach spółdzielni. Prezes spółdzielni ma w planach również założenie Spółdzielni Energetycznej – Czyżyny II.

Ekologiczna inicjatywa krakowskiej wspólnoty mieszkaniowej

Kolejna wspólnota mieszkaniowa – “Sołtysowska” podjęła z kolei uchwałę dotyczącą rozpoczęcia poszukiwania wykonawcy, który na jednym z ich bloków zamontuje instalację fotowoltaiczną. Jak podaje zarząd wspólnoty, mieszkańcy chcą, aby prąd z instalacji popłynął do części wspólnych – korytarzy, garaży, piwnic i oświetlenia terenu zielonego wspólnoty. Ponadto, biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, wspólnota mieszkaniowa chce wykorzystać potencjał lokalizacji budynku.

Prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski, na początku czerwca poinformował, że z okazji 70-lecia Nowej Huty wybudowana zostanie hala obsługi tramwajów w tamtejszej zajezdni. Na dachu hali zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Spółdzielnie energetyczne – nowelizacja ustawy o OZE

Zapis znajdujący się w nowelizacji ustawy o OZE dotyczy umożliwienia stworzenia spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich. Spółdzielnie będą rozliczane z energii elektrycznej w systemie opustów według zasad prosumenckich. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapewnia, że rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnianie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału inwestycji prosumenckich w bilansie energetycznym Polski są ważnymi elementami prowadzonej polityki energetycznej.

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Foto: SM Czyżyny

4 comments

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

20 brytyjskich uniwersytetów podpisało kontrakt z konsorcjum TEC. Przez dekadę będą zasilane energią OZE

Dwadzieścia uniwersytetów z Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt z konsorcjum TEC opiewający na 50 mln funtów. Przez dziesięć lat placówki edukacyjne będą korzystały z energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w Szkocji oraz Walii. Celem uczelni jest nie tylko ochrona środowiska, ale także oszczędność finansowa.