Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kryzys humanitarny na Madagaskarze: susza i głód

Kryzys humanitarny na Madagaskarze: susza i głód

Katastrofy i szkody wywoływane przez zmiany klimatyczne dotyczą także ekstremalnego niedoboru żywności. Czy to możliwe, że z powodu globalnego ocieplenia ludzie zaczną umierać z głodu?

Reklama

Na dnie

Powodzie, susze, pożary. Ekstremalne zjawiska pogodowe przyczyniają się do pogłębienia zjawiska emigracji klimatycznej z powodu niedoboru surowców. Eksperci ds. klimatu od kilku lat ostrzegają, że niezredukowane emisje przyczynią się do poważnego braku podstawowych surowców w przyszłości – wody i ilości upraw.

To zjawisko dotknęło Madagaskar, w którym z powodu braku opadów przez kilka lat, znacznie pogłębił się problem głodu, związanego bezpośrednio z suszą. Na południu Madagaskaru nie odnotowano deszczu od 4 lat. Jest to pierwszy na świecie kraj, w którym głód pojawił się niemal wyłącznie przez kryzys klimatyczny.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że 30 tys.mieszkańców kraju stanęło w obliczu niebezpieczeństwa żywnościowego. W skali, która określa to zjawisko, Madagaskarowi przyznano “poziom piąty”, co oznacza katastrofę lub głód. Szczególnie dotkliwy jest obecny rok, w którym nieubłaganie wybuchają pożary i występują powodzie.

Kto jest winny?

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach i latach wielu innych mieszkańców będzie musiało zmierzyć się z katastrofalnym głodem. Eksperci dostrzegają brak równowagi pomiędzy biedniejszymi, choć chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscami, a bogatszymi krajami, które spalają duże ilości węgla i powodują znaczną emisję. 

Ci ludzie nie zrobili nic, aby przyczynić się do zmiany klimatu. Nie spalają paliw kopalnych, a jednak ponoszą ciężar zmian klimatycznychmówi Shelley Thakral ze Światowego Programu Żywnościowego.

Madagaskar został uwzględniony także w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i określony jako kraj, który stanął w obliczu suszy. Jaki jest jej powód? W raporcie podano, że to brak decyzji światowych decydentów wpływa znacząco na losy ludzi po drugiej stronie globu. Jeśli rządy nie skończą z wydobyciem paliw kopalnych, ludzie umrą z głodu z powodu skutków globalnego ocieplenia wynika z raportu.

Dr Rondro Barimalala, naukowiec z Madagaskaru, mówi, że obecny kryzys jest wyraźnie powiązany z kryzysem klimatycznym.

– […] W Madagaskarze zaobserwowaliśmy wzrost poziomu suszy. Oczekuje się, że będzie jeszcze większa, jeśli zmiany klimatyczne będą się utrzymywał. Pod wieloma względami można to postrzegać jako bardzo silny argument dla ludzi, żeby zmienili swoje postępowanie przyznał naukowiec.

Jeśli wkrótce nie podejmiemy działań, staniemy w obliczu znacznie poważniejszego kryzysu humanitarnegomówią obserwatorzy.

źródło: ecowatch.com, Greenpeace, IPCC

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.