Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kurtyka: Polska jest otwarta na dalsze zacieśnianie współpracy z Japonią

Kurtyka

Kurtyka: Polska jest otwarta na dalsze zacieśnianie współpracy z Japonią

O współpracy polsko-japońskiej w zakresie energetyki rozmawiano podczas konferencji inwestycyjnej „Why Poland now? Attractive destination for energy and infrastructure projects”. Wydarzenie odbyło się 3 marca na platformie online. 

Reklama

Wydarzenie zorganizowały Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i Ambasada RP w Tokio, we współpracy z japońskimi organizacjami: Keidanren, JETRO i Shokokai. Tematyka spotkania obejmowała inwestycje w dziedzinie energetyki oraz infrastruktury. Przedstawiciele polskiego i japońskiego biznesu mieli okazję spotkać się z gronem potencjalnych partnerów, inwestorów i klientów. 

W konferencji wziął udział minister Kurtyka

Minister klimatu i środowiska zwrócił uwagę na wspólne cele Polski i Japonii w zakresie transformacji energetycznej. Podkreślił również, że dążenie do gospodarki niskoemisyjnej jest ważnym elementem odbudowy gospodarczej. 

Ochrona środowiska i walka ze zmianami klimatu stały się priorytetem politycznym Polski i Japonii. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy niedawne zobowiązanie premiera Japonii, do osiągnięcia przez Japonię neutralności klimatycznej do 2050 roku. Budowa gospodarki niskoemisyjnej to ogromne wyzwanie dla każdego kraju – dodał Kurtyka. 

Wodór i energetyka jądrowa

Minister podkreślił również zaangażowanie Japonii w rozwój społeczeństwa wodorowego. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku japoński rząd zniósł restrykcje dla budowy infrastruktury wodorowej, co zaowocowało pierwszymi inwestycjami dużych grup energetycznych w tym sektorze. Ponadto Japonia zamierza wesprzeć projekty wodorowe kwotą 11 mld jenów (105 mln dolarów).

Kurtyka wspomniał również o współpracy technologicznej w zakresie energetyki jądrowej. O budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej minister rozmawiał już w ubiegłym roku z redaktorem portalu Nikkei.com. 

Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi – zaznaczył Kurtyka. 

Wymiana doświadczeń w elektromobilności

Minister dodał, że Polska liczy na rozwój współpracy z Japonią w dziedzinie elektromobilności, również na polu naukowym. Stwierdził, że ogromną szansę stanowi wykorzystanie potencjału pojazdów elektrycznych jako magazynów energii. 

Źródło i foto: paih.gov.pl, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.