Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Litwa w przyszłym roku rozpocznie dostawy LNG do Polski

gazociag polska litwa

Litwa w przyszłym roku rozpocznie dostawy LNG do Polski

Litewska państwowa spółka energetyczna Ignitis Group rozpocznie dostawy ciekłego gazu ziemnego (LNG) do Polski w przyszłym roku, kiedy pomiędzy krajami zostanie uruchomiony nowy rurociąg. Informację podał w poniedziałek (1 marca) prezes zarządu Darius Maikštėnas.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przesył ciekłego gazu z portu w Kłajpedzie

Rurociąg między Polską a Litwą, zwany GIPL (od ang. Gas Interconnection Poland – Lithuania), ma zostać ukończony do grudnia 2021 roku. Rurociąg będzie zaopatrywał w gaz również Finlandię, Estonię i Łotwę. Region importuje obecnie gaz rurociągowy z Rosji przez terminal w litewskim porcie Kłajpeda. 

Gdy GIPL zostanie uruchomiony, spodziewamy się rozpocząć eksport gazu do Polski, tak jak zrobiliśmy z Finlandią. Większość gazu to LNG z portu w Kłajpedzie – powiedział Maikštėnas podczas konferencji online. 

Dyrektor Ignitis Group dodał, że Polska mogłaby przekazywać ciekły gaz na inne rynki, w tym do Ukrainy. 

Ponadto minister energetyki Litwy Dainius Kreivys powiedział, że nowy rurociąg będzie również dostarczał LNG z Kłajpedy do planowanej elektrowni gazowej, która ma powstać w północno-wschodniej Polsce. 

Dostawy do Finlandii

Według Ignitis Group polski terminal LNG w Świnoujściu zaimportował 39,9 TWh. W 2020 roku Polska podpisała umowy na zwiększenie przepustowości terminalu o 66% do 2023 roku, ponieważ przygotowuje się do zaprzestania importu rosyjskiego gazu rurociągowego w 2022 roku.

Rosyjski Gazprom stracił w zeszłym roku jedną trzecią swojego udziału w fińskim rynku gazu po tym, jak nowy rurociąg umożliwił import LNG przez kraje bałtyckie. Grupa podała, że Finlandia zaimportowała łącznie 5,8 TWh gazu z krajów bałtyckich w 2020 roku, w tym 3,05 TWh z Ignitis Group.

Tymczasem bezpośredni przesył gazu z Rosji do Finlandii spadł w ubiegłym roku o 35% do 15,7 TWh, z 24 TWh w 2019 roku, jak wynika z kwartalnych danych Gazpromu opublikowanych na jego stronie internetowej.

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.