Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Maine w USA jako pierwsze zakazuje używania powszechnie stosowanych chemikaliów

Maine w USA jako pierwsze zakazuje używania powszechnie stosowanych chemikaliów

Jeden z amerykańskich stanów, Maine uchwalił jako pierwszy na świecie przełomową decyzję dotyczącą ochrony środowiska, ekosystemów i zdrowia. Zakaz stosowania chemikaliów PFAS będzie obowiązywał od 2030 r. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Maine przełamuje zasady

Maine uchwaliło kilka dni temu przełomowe prawo, zakazujące stosowania związków PFAS we wszystkich produktach od 2030 r. Tym samym Maine będzie nie tylko pierwszym stanem w USA, ale i pionierem wśród wszystkich rządów świata. Zanim to nastąpi, producenci będą musieli informować o użyciu związków od stycznia 2023 r.

– Jestem dumny, widząc, że Maine podejmuje działania, które zmienią dyskusję na temat tego, jak PFAS są regulowane. Tworzymy wymóg dotyczący unikania tych trwałych i toksycznych chemikaliów tam, gdzie to możliwe – powiedział Patrick MacRoy, zastępca dyrektora Defend Our Health, organizacji zdrowia publicznego.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Na fali ekologii

Maine uchwalił ostatnio dwa inne przełomowe przepisy dotyczące ochrony środowiska. W czerwcu ogłosiło się pierwszym stanem, który zobowiązał rząd do wycofania paliw kopalnych do 2026 r. 13 lipca gubernator Janet Mills podpisał ustawę, która przerzuciła koszty recyklingu z podatników na firmy. To pierwsza taka ustawa w kraju.

PFAS, czyli długowieczne chemikalia

PFAS (perfluoroalkylated substances) to fluorowane związki organiczne, które stosuje się powszechnie od lat 50. XX w. w przemyśle, ale występują też w wielu przedmiotach codziennego użytku. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ze związków chętnie korzystają producenci kosmetyków, tkanin, środków do pielęgnacji podłóg, ale też papieru śniadaniowego, który ma kontakt z żywnością. Już 12 lat temu związki PFAS zostały wpisane na listę trwałych zanieczyszczeń organicznych ze względu na ich wszechobecność, toksyczność oraz zjawisko kumulowania się w środowisku wodnym i lądowym. 

Dlaczego PFAS są niebezpieczne?

Istnieje ryzyko zdrowotne związane z tymi wiecznymi chemikaliami, bo tak nazywają je naukowcy. PFAS mogą przedostawać się do wody z fabryk oraz składowisk odpadów. Mogą powodować problemy zdrowotne zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Są to między innymi zapalenia jelit, choroby tarczycy, nadciśnienie, a nawet nowotwory – potwierdza Centers for Disease Control and Prevention. Ponadto w badaniu z 2015 roku wykazano, że PFAS jest obecny we krwi 97% Amerykanów.

Amerykańska jakość wody

W badaniach wody prowadzonych przez 9 miesięcy w stanie Connecticut oraz Północnej Karolinie wykryto wysoki poziom toksycznych związków chemicznych PFAS.

Analitycy, którzy przeprowadzali badania wody mówią, że stężenia syntetyków mogą być różne w zależności od okresu i miejsca pomiaru.

źródło: ecowatch.com, consumerreports.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.