Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Maine w USA jako pierwsze zakazuje używania powszechnie stosowanych chemikaliów

Maine w USA jako pierwsze zakazuje używania powszechnie stosowanych chemikaliów

Jeden z amerykańskich stanów, Maine uchwalił jako pierwszy na świecie przełomową decyzję dotyczącą ochrony środowiska, ekosystemów i zdrowia. Zakaz stosowania chemikaliów PFAS będzie obowiązywał od 2030 r. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Maine przełamuje zasady

Maine uchwaliło kilka dni temu przełomowe prawo, zakazujące stosowania związków PFAS we wszystkich produktach od 2030 r. Tym samym Maine będzie nie tylko pierwszym stanem w USA, ale i pionierem wśród wszystkich rządów świata. Zanim to nastąpi, producenci będą musieli informować o użyciu związków od stycznia 2023 r.

– Jestem dumny, widząc, że Maine podejmuje działania, które zmienią dyskusję na temat tego, jak PFAS są regulowane. Tworzymy wymóg dotyczący unikania tych trwałych i toksycznych chemikaliów tam, gdzie to możliwe – powiedział Patrick MacRoy, zastępca dyrektora Defend Our Health, organizacji zdrowia publicznego.

Na fali ekologii

Maine uchwalił ostatnio dwa inne przełomowe przepisy dotyczące ochrony środowiska. W czerwcu ogłosiło się pierwszym stanem, który zobowiązał rząd do wycofania paliw kopalnych do 2026 r. 13 lipca gubernator Janet Mills podpisał ustawę, która przerzuciła koszty recyklingu z podatników na firmy. To pierwsza taka ustawa w kraju.

PFAS, czyli długowieczne chemikalia

PFAS (perfluoroalkylated substances) to fluorowane związki organiczne, które stosuje się powszechnie od lat 50. XX w. w przemyśle, ale występują też w wielu przedmiotach codziennego użytku. 

Ze związków chętnie korzystają producenci kosmetyków, tkanin, środków do pielęgnacji podłóg, ale też papieru śniadaniowego, który ma kontakt z żywnością. Już 12 lat temu związki PFAS zostały wpisane na listę trwałych zanieczyszczeń organicznych ze względu na ich wszechobecność, toksyczność oraz zjawisko kumulowania się w środowisku wodnym i lądowym. 

Dlaczego PFAS są niebezpieczne?

Istnieje ryzyko zdrowotne związane z tymi wiecznymi chemikaliami, bo tak nazywają je naukowcy. PFAS mogą przedostawać się do wody z fabryk oraz składowisk odpadów. Mogą powodować problemy zdrowotne zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Są to między innymi zapalenia jelit, choroby tarczycy, nadciśnienie, a nawet nowotwory – potwierdza Centers for Disease Control and Prevention. Ponadto w badaniu z 2015 roku wykazano, że PFAS jest obecny we krwi 97% Amerykanów.

Amerykańska jakość wody

W badaniach wody prowadzonych przez 9 miesięcy w stanie Connecticut oraz Północnej Karolinie wykryto wysoki poziom toksycznych związków chemicznych PFAS.

Analitycy, którzy przeprowadzali badania wody mówią, że stężenia syntetyków mogą być różne w zależności od okresu i miejsca pomiaru.

źródło: ecowatch.com, consumerreports.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.