Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mamy pierwsze polskie farmy wiatrowe w tym roku! Grajewo i Sulmierzyce oddane do użytku

Mamy pierwsze polskie farmy wiatrowe w tym roku! Grajewo i Sulmierzyce oddane do użytku

Mamy pierwsze polskie farmy wiatrowe w tym roku! Grajewo i Sulmierzyce oddane do użytku

3 stycznia firma OX2 przekazała do eksploatacji DIF Capital Partners farmę wiatrową Grajewo (woj. podlaskie) oraz farmę wiatrową Sulmierzyce (woj. wielkopolskie). Łączna moc zainstalowana projektów wynosi 64,5 MW.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowe farmy wiatrowe zasilą w sumie ponad 60 000 gospodarstw domowych

Szwedzka firma OX2 od lat zajmuje się budową farm wiatrowych na całym świecie. Na koncie ma obiekty w aż 13 krajach, w tym między innymi Szwecji, Finlandii, Estonii, Francji, Australii i USA. W Polsce do użytku oddali już cztery elektrownie wiatrowe: Juniewicze, Żary, Grajewo i Sulmierzyce. Dwie ostatnie to najnowsze farmy grupy, których eksploatacja rozpoczęła się w pierwszych dniach 2024 roku.

W Grajewie powstało 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 41,4 MW, które produkować będą rocznie ok. 130,6 GWh energii. Przy założeniu średniego rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe na poziomie około 3 500 kWh – cała farma będzie mogła zasilić rocznie nawet do 40 000 gospodarstw.

Farma wiatrowa Sulmierzyce składa się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 23,1 MW. Średnia roczna produkcja energii z farmy wyniesie około 67,6 GWh, co pozwoli zasilić blisko 21 000 gospodarstw domowych rocznie.

– Z przyjemnością informujemy, że oddaliśmy do użytku w Polsce dwie kolejne farmy wiatrowe. Polska to rynek o dużym potencjale dla OZE i planujemy już kolejne projekty. Współpraca z DIF Capital Partners to kolejny krok w kierunku rozszerzenia naszych działań inwestycyjnych i w kierunku redukcji śladu klimatycznego wykraczającego daleko poza naszą własną konsumpcję – mówi Paul Stormoen, CEO, OX2.

Nowa zielona energia dla Polski i regionu

W regionach, w których firma OX2 rozwija inwestycje, angażuje się także we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W związku z przyłączeniem do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok Farmy Wiatrowej Grajewo, zmodernizowano Stację GPZ (Główny Punkt Zasilający) Grajewo-Popowo. Dzięki temu Grajewo może pochwalić się jedną z największych i najnowocześniejszych inwestycji energetycznych na terenie północno-wschodniej Polski. Nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2 będzie służyła przez kolejne lata społeczności oraz podmiotom gospodarczym całego regionu, co przyczyni się do jego dalszego rozwoju.

– Farmy wiatrowe Grajewo i Sulmierzyce stanowią kolejny już krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej i dekarbonizacji w Polsce. Przyczyniają się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym oraz do zmniejszenia zależności kraju od produkcji energii z paliw kopalnych – mówi Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

W trakcie budowy Farmy Wiatrowej Grajewo wybudowane zostało również 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowano 3,8 km istniejących dróg gminnych oraz wykonano wzmocnienie drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Boczki-Świdrowo o łącznej długości odcinków blisko 1,4 km. OX2 sfinansowała także modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie.

OX2 realizuje obecnie także trzy inne budowy projektów wiatrowych – farmy Wysoka, Kraśnik i Bejsce oraz przygotowuje się do budowy kolejnych inwestycji wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynów energii. W grudniu, OX2 przekazała do użytku farmę wiatrową Juniewicze. Firma zbudowała w Polsce silny portfel projektów w trzech technologiach o łącznej mocy około 2,9 GW. Portfolio projektów wiatrowych liczy ponad 850 MW mocy, słonecznych ponad 5 GW oraz magazynów energii – blisko 540 MW.

– Czytaj także: Świąteczny rekord polskiej energetyki wiatrowej. Turbiny produkowały nawet połowę energii w kraju

Źródło: informacja prasowa – OX2

Fot. OX2, Canva (Изображения пользователя Kim Tatiana)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.