Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świąteczny rekord polskiej energetyki wiatrowej. Turbiny produkowały nawet połowę energii w kraju

Świąteczny rekord polskiej energetyki wiatrowej. Turbiny produkowały nawet połowę energii w kraju

Świąteczny rekord polskiej energetyki wiatrowej. Turbiny produkowały nawet połowę energii w kraju

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia) padł rekord produkcji energii elektrycznej przez polskie farmy wiatrowe. Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), tego dnia wiatraki były odpowiedzialne za ponad 44% zapotrzebowania na prąd. W szczytowym momencie dnia wartość ta przekroczyła 51%.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wyjątkowe święta dla polskiej energetyki wiatrowej. Turbiny wykręciły nowy rekord

Gdy Polacy budzili się po wigilijnej kolacji i cieszyli otwartymi poprzedniego wieczora prezentami, krajowe elektrownie wiatrowe działały pełną parą. Według danych PSE 25 grudnia turbiny były odpowiedzialne za produkcję 44% energii elektrycznej. Tego dnia wyprodukowały aż 184,4 GWh. Przebiło to poprzedni dobowy rekord, czyli 183,2 GWh, który padł miesiąc wcześniej, 23 listopada.

Wartość 44% dotyczy średniej z całego dnia, jednak oczywiście bywały momenty spadków i wzrostów. Najwięcej wiatraki wykręciły w okolicach godziny 14:00. Pracowały wtedy z mocą 8,3 GW, a więc bardzo blisko rekordu, który padł zaledwie dwa dni wcześniej i wynosił 8,4 GW (łącznie w Polsce zainstalowane jest ok. 10 GW mocy w elektrowniach wiatrowych). Około 14:00 turbiny wiatrowe w Polsce były odpowiedzialne za produkcję ponad 51% energii elektrycznej, zużywanej w całym kraju.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– To bardzo dobrze zwiastuje na przyszłość i pokazuje jak duży potencjał mamy w źródłach energii wiatrowej. A to właśnie energia wiatrowa jest dzisiaj jedynym lekarstwem na wysokie ceny energii. Każdy wiatrak, każda gigawatogodzina produkcji z wiatru obniża ceny na rynku energii dla wszystkich Polaków. Dlatego jest tak bardzo ważne, żeby jak najszybciej przystąpić do inwestycji w nowe źródła energii – mówił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, pytany przez dziennikarzy TVN24.

Polska energetyka wiatrowa z dobrymi perspektywami na przyszłość

Wyjątkowo duża produkcja energii z farm wiatrowych przyczyniła się do tego, że część prądu musiała zostać przekazana do państw ościennych. Stało się to w ramach tzw. operatorskiej wymiany międzysystemowej. Za granicę trafiło 35,5 GWh energii, z czego ponad 30 GWh przyjęli Niemcy. Polski prąd powędrował również na Słowację i Ukrainę. Ponadto PSE wydało polecenia redukcji dostępnej mocy przez instalacje wiatrowe. W zależności od godziny ograniczenia były różne, a ich szczegółową rozpiskę można znaleźć w tym komunikacie na stronie PSE. Właściciele farm wiatrowych mają prawo do rekompensaty za zredukowanie produkcji. Szczegóły znaleźć można tutaj.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Polski sektor energetyki wiatrowej czeka w najbliższych latach dynamiczny rozwój. Unia Europejska planuje podwojenie mocy elektrowni wiatrowych na Starym Kontynencie do 2030 roku. Polska oczywiście też będzie mieć w tym swój udział. Koalicja rządząca zapowiada zmianę przepisów w sprawie budowy farm na bardziej liberalne. Pierwsza próba nowelizacji odbyła się już z resztą w grudniu. Tzw. afera wiatrakowa wiązała się z rzekomym wpływem lobbystów na nowelizację ustawy, która miała umożliwiać wywłaszczenia ziemi pod budowę turbin i zmniejszała ich minimalną odległość od zabudowań do 300 m. W związku z kontrowersyjnym odzewem, posłowie KO i PL2050 wycofali się z tego pomysłu przez autopoprawkę, jednak do kwestii energetyki wiatrowej mają jeszcze wrócić.

– O kontrowersjach wokół ustawy wiatrakowej pisaliśmy tu: Ustawa wiatrakowa – czy będą wywłaszczenia pod farmy? Jak daleko od domów staną turbiny?, a także tu: Ustawa wiatrakowa będzie, ale nie dziś. Co politykom rekomenduje branża?

Źródło: energia.rp.pl, teraz-srodowisko.pl, TVN 24

Fot. Bing, Canva (Imágenes de MAKSYM YEMELYANOV)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.