Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Meksyk: rekordowa liczba zagrożonych żółwi

żółwie

Meksyk: rekordowa liczba zagrożonych żółwi

Zaliczane do najmniejszych i… najliczniejszych ze wszystkich żółwi morskich na świecie. Pomimo to wpisane do Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych. Z północnego Meksyku płyną do nas jednak pozytywne informacje. Żółwie oliwkowe, bo o nich mowa, wykluły się w tym roku w rekordowych ilościach!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Żółwie idą na rekord

Mieszkańcy północnego Meksyku donoszą, że do Zatoki Kalifornijskiej trafiło ponad 2250 żółwi oliwkowych. Zwykle odnotowywano ok. 500 młodych stworzeń. Przypuszcza się, że te rekordowe liczby to wynik mniejszej aktywności człowieka spowodowany pandemią COVID-19. Gniazda nie zostały naruszone przez turystów czy kłusowników, dzięki czemu większa ilość żółwi zdołała się wykluć i przeżyć. Jaja tego gatunku w wielu miejscach traktowane są jako przysmak. Stąd tak dużo incydentów wykradania wprost z gniazda, również przez lokalnych mieszkańców, w celach handlowych. Głośny był przypadek udaremnionego przemytu ponad 50 tysięcy jaj w 1996 roku.

Inne zagrożenia

Jednak nie tylko o jaja się tu rozchodzi. Zagrożone są też dorosłe osobniki. Żółw oliwkowy pada często łupem osób chcących pozyskać mięso i skórę. Zdarza się, że ginie przypadkowo w czasie poławiania ryb i krewetek zaplątany w sieć rybacką czy sznury haczykowe. Niemały wpływ ma także zabudowa plaż i ich zanieczyszczenie. Żółw oliwkowy składa jaja na wielu plażach w Meksyku od maja do września. Od 1990 roku w kraju jest zakaz chwytania żółwi morskich, a za jego złamanie grożą wysokie kary. 

Żółw oliwkowy ma status gatunku narażonego na wyginięcie na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN. Dlatego tak cieszą informacje płynące zza oceanu.

Źródło: bbc.com, ekologia.pl; Fot. European Pressphoto Agency

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.