Młodzieżowa Rada Ekologiczna szansą dla młodych ekologów?

Młodzieżowa Rada Ekologiczna ma być organem, który będzie działał we współpracy z Ministerstwem Środowiska jako organ doradczy i opiniotwórczy. Na profilach społecznościowych resortu pojawiły się informacje o trwającym do niej naborze. Maksymalny wiek kandydata to 21 lat.

Młodzieżowa Rada Ekologiczna w swoim założeniu ma być organem doradczym, który będzie działał przy Ministrze Środowiska. Inicjatywa ta ma w swoim założeniu dać szansę młodym ludziom, którzy chcą działać w obszarach związanych z ekologią. Nabór do Młodzieżowej Rady Ekologicznej ruszył w Dzień Dziecka. Aby móc wejść w skład osób tworzących pierwszą kadencję, trzeba mieścić się w przedziale wiekowym od 13 do 21 lat. W skład tego organu wejdą maksymalnie 32 osoby. 

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie projektu, Młodzieżowa Rada Ekologiczna została objęta przez Ministra Środowiska patronatem honorowym. 

Szansa na zmiany

Wszystko wskazuje na to, że w ten sposób Ministerstwo Środowiska chce umożliwić młodym ludziom realny wpływ na podejmowane w jego ramach decyzje. Jak będzie funkcjonowała Młodzieżowa Rada Ekologiczna będziemy mogli przekonać się już niedługo, bo pierwsze posiedzenie jej przyszłych członków planowane jest na wrzesień. 

Młodzi, którzy chcą wziąć udział w projekcie, swoje zgłoszenia mogą nadsyłać drogą elektroniczną poprzez specjalny formularz, który można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej projektu tutaj.

MRE powołano do życia w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Młodzież chce działać 

O tym, że młodzież jest zainteresowana tym, co mają zamiar zrobić politycy w temacie poprawy funkcjonowania środowiska naturalnego i walki ze zmianami klimatycznymi, przekonaliśmy się już wiele razy. Warto tutaj wspomnieć o wystosowanym przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny list, w którym organizacja złożona z młodych aktywistów ekologicznych wzywała między innymi do wprowadzenia do programu nauczania, specjalnego przedmiotu, który zapewniłby uczniom realną wiedzę na tematy związane z ekologią i ochroną środowiska.

Źródło: mre.srodowisko.gov.pl,  www.gov.pl