Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Moduł PV o dowolnym kształcie? Francuski Armor rusza z produkcją

Moduł PV o dowolnym kształcie? Francuski Armor rusza z produkcją

Francuska firma Armor ogłosiła rozpoczęcie produkcji organicznych, fotowoltaicznych modułów “dowolnego kształtu”. Dzięki wykorzystaniu folii ASCA PV produkowane przez nich moduły nie będą miały ograniczeń w formie, co może być zaletą przy projektach innowacyjnego budownictwa. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Francuzi dzięki przejęciu firmy Opvius, której siedziba mieści się w Kitzingen w Norymberdze, mogą uzyskać dostęp do technologii laserowych nadruków paneli OPV. Lasery umożliwiają nadanie kształtu produktowi końcowemu nie na pierwszym etapie produkcji, ale po wykonaniu nadruku. Armor łączy tę technologię z użyciem swojej folii fotowoltaicznej ASCA. Teraz Francuzi mogą produkować moduły, które cechują się elastycznością, transparentnością oraz szerokim zastosowaniem przy innowacyjnych projektach architektonicznych. 

Armor prowadzi swoją produkcję w zakładzie w La Chevrolière koło Nantes. Nie podaje parametrów swoich modułów “dowolnej formy”. Przy innym projekcie jest jednak wspomniane, że firma chce wydłużyć ich żywotność do 20 lat i podwyższyć ich sprawność z 4 do 8 proc. 

Liderem w technologii OPV w Europie jest firma Heliatek z Niemiec. W swoim zakładzie w Dreźnie prowadzi swoją linię produkcyjną, która docelowo ma osiągnąć poziom 1 miliona m2 modułów rocznie. Jak dotąd jej największym projektem z użyciem organicznej fotowoltaiki jest dachowa instalacja na budynku szkoły w mieście La Rochelle we Francji. Pokrywa ona 500 m2, jej moc wynosi 22,5 kWp i jest w stanie wyprodukować około 23,8 MWh energii. Heliatek zapewnia, że ich organiczne moduły osiągają sprawności nawet 17 proc. 

W technologii organicznej moduły zbudowane są z polimerów i organicznych związków (opartych głównie o węgiel), które są zdolne pochłaniać promieniowanie słoneczne, przewodzą też prąd elektryczny. 

Źródło: pv-magazine.com, gramwzielone.pl, globenergia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.