Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mój Prąd 4.0 już za chwilę! Kiedy rusza program dofinansowania do fotowoltaiki i magazynów energii?

Mój Prąd 4.0

Mój Prąd 4.0 już za chwilę! Kiedy rusza program dofinansowania do fotowoltaiki i magazynów energii?

Wiceminister klimatu i środowiska wskazał, kiedy planowana jest nowa odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0”. Nowe dofinansowanie do fotowoltaiki dla osób fizycznych już wkrótce. Co wiemy o kolejnej odsłonie programu?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mój Prąd 4.0 – kiedy rusza program?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało wcześniej, że nowa odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0” planowana jest w I kwartale 2022 roku. Niedawno wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wskazał natomiast, że program dofinansowania ruszy już w kwietniu 2022 roku. Można spodziewać się, wnioskując na podstawie doniesień medialnych, że będzie to pierwsza połowa miesiąca. Nie można jednak stwierdzić tego ze 100% pewnością.

„Mój Prąd 4.0” to program skierowany do osób fizycznych posiadających podpisaną umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Poprzednie edycje dofinansowania do fotowoltaiki cieszyły się dużą popularnością. W tej edycji program wsparcia zostanie uzupełniony m.in. o dotacje na magazyny energii. Co jeszcze wiemy o najnowszej odsłonie „Mojego Prądu”?

Mój Prąd 4.0 – co wiemy o programie?

W przeciwieństwie do poprzednich edycji programu, nowa odsłona kładzie nacisk na magazynowanie energii. Środki mają pozwolić na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej.

1 mld zł – tyle ma wynieść budżet programu „Mój Prąd 4.0”. W poprzedniej edycji programu dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł przysługiwało dla osób inwestujących w budowę samej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW.

Dotacja w wysokości do 3 tys. zł pomagała w pokryciu kosztów zakupu, montażu i odbioru instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych, falowników, okablowania, elementów montażowych i pracy monterów).

Nie wiemy na pewno, czy ten poziom dofinansowania zostanie utrzymany, czy ulegnie zmianie. Mój Prąd 4.0 nie obejmie jednak wsparcia dla rozbudowy mocy funkcjonujących już elektrowni fotowoltaicznych.

Nie znamy jeszcze dokładnego regulaminu najnowszej edycji, jednak NFOŚGIW poinformował już, że poziom dofinansowania będzie wyższy, jeśli składający wniosek o dotacje dodatkowo zdecyduje się na urządzenie zwiększające autokonsumpcję energii. Wysokość poszczególnych dotacji ma być większa także, jeśli zdecydujemy się m.in. na ładowarkę do samochodu elektrycznego.

Autokonsumpcja energii i inne zmiany

Twórcy programu chcą zwrócić uwagę prosumentów i małych przedsiębiorców na konieczność gromadzenia produkowanej w warunkach przydomowych energii i zużywania jej „na miejscu”. Ma to związek z przeciążeniem polskiej sieci elektroenergetycznej, co spowodowane jest dużym wzrostem przyłączeń nowych mocy fotowoltaicznych do sieci. 


Nie jest jednak jasne, czy z dofinansowania na magazyn energii będą mogli skorzystać wszyscy, czy jedynie ci, którzy zdecydują się na przejście do nowego systemu rozliczeń, czyli tzw. net-billingu.

– Chcielibyśmy, aby ci, którzy mają obecnie tylko instalacje PV też mogli skorzystać ze środków dofinansowania na zakup domowego magazynu energii. Ale niecelowe jest, aby ktoś, kto rozlicza się w systemie opustów kupował domowy magazyn energii. Będzie to de facto wydatek nieracjonalny, nieefektywny ekonomicznie.

Więc wydaje się, do tego się skłaniamy, aby w programie Mój prąd 4.0 zapisać postanowienie – on nie jest jeszcze gotowy do ogłoszenia – (…), że będzie można skorzystać z dotacji na domowy magazyn energii pod warunkiem przejścia do nowego systemu rozliczeń, czyli systemu net billingu
– powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Nowa edycja programu umożliwi również zastąpienie „wirtualnego magazynu energii”, jakim była dotychczas sieć elektroenergetyczna, magazynowaniem wytworzonej energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu bezpośrednio u prosumenta.

Zakres programu zostanie rozszerzony o takie elementy jak:

  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • punkty ładowania samochodów elektrycznych,
  • magazyny energii elektrycznej,
  • magazyny ciepła i chłodu.


O możliwość dofinansowania dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.


Chcesz wiedzieć więcej
o aktualnych programach dofinansowań i dotacji? Zobacz naszą listę:

źródło: gov.pl/web/klimat, gov.pl/web/nfosigw

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.