Morawiecki zapowiada: Program Czyste Powietrze to przełom cywilizacyjny dla Polski

Według Mateusza Morawieckiego fundusz programu Czyste Powietrze – 100 miliardów złotych, to przełom cywilizacyjny dla Polski, który poprawi naszą jakość życia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i obniżenie rachunków za energię elektryczną. Jak dotąd nasz kraj miał wieloletnie zapóźnienia cywilizacyjne, jak uważa premier.

Założenia programu Czyste Powietrze Morawiecki przedstawił w Opocznie podczas spotkania z mieszkańcami tego miasta. Jak sam podkreślił: „To program, który nie waham się nazwać programem cywilizacyjnym, bo on, jak mało który, ma służyć nie tylko temu, żeby było czystsze powietrze. A wiem, że Opoczno znajduje się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie cały czas powietrze jest bardzo zanieczyszczone. To jest niestety spuścizna po naszych poprzednikach, co zostało potwierdzone przez Trybunał Europejski. (…) Stwierdził on, że latach 2008-2015 nic lub zupełnie nic nie zostało zrobione przez naszych poprzedników”. Zapowiedział również, że rząd PiS zamierza aktywnie działać na rzecz poprawy jakości powietrza.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wspomniane około 100 miliardów złotych na ocieplenie budynków jedno- i wielorodzinnych rozdysponowane zostanie w ramach dotacji i pożyczek. Jak twierdzi premier, kwota ta powinna wystarczyć na poprawę efektywności energetycznej od 4 do 5 milionów budynków. Nie zmieni się jednak krajowa polityka energetyczna, która w dalszym ciągu będzie oparta głównie na węglu. Mimo to w założeniach programu Czyste Powietrze nacisk zostanie płożony na jakość wymienianych pieców oraz paliwa, które będzie w nich spalane.

Słowa Morawieckiego uzupełnia również wypowiedź ministra środowiska, Henryka Kowalczyka: „Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, to znaczy wymiana źródła ogrzewania na czyste, termomodernizacja polegająca na ociepleniu ścian, sufitów, wymianie okien i drzwi”. Obaj przedstawiciele rządu, poza aspektem ekologicznym programu, podkreślają przede wszystkim kwestię oszczędności, jakie zyskają osoby, które skorzystają ze wsparcia finansowego i w swoich domach przeprowadzą konieczną modernizację.

Nabór wniosków do programu Czyste Powietrze ma zostać uruchomiony w drugiej połowie września tego roku. Koszty kwalifikowane przypadające na jednego właściciela domu mogą wynieść aż 53 tys. złotych. Wielkość dotacji będzie jednak zależna od jego zamożności. Najwięcej funduszy przypadnie osobom najbiedniejszym. Zamożniejsi mogą liczyć na 30% dofinansowania do planowanych inwestycji.

Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez 10 lat.

źródło: tvn24bis.pl, foto: Flickr/KPRM