Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mr Fahrenheit – mały satelita polskich licealistów zasilany panelami słonecznymi z perowskitów

Mr Fahrenheit – mały satelita polskich licealistów zasilany panelami słonecznymi z perowskitów

Mr Fahrenheit jest małym satelitą edukacyjnym, którego misją jest monitorowanie zmian klimatu na Ziemi oraz testowanie nowego rodzaju ogniw słonecznych w przestrzeni kosmicznej. Nad projektem pracuje polski zespół – najmłodsza i jedyna taka drużyna w Europie budująca własnego satelitę.

BANER MOBILEB1
Reklama

Czym jest Mr Fahrenheit?

CubeSat jest rodzajem miniaturowego satelity do celów badawczych i edukacyjnych o wymiarach 10x10x10 cm. Po zakończonej misji CubeSat całkowicie spala się w atmosferze. Zapobiega w ten sposób tworzeniu się kosmicznych śmieci.

cubesat pumkin
Przykładowa struktura CubeSat’a, źródło: Pumpkin Inc. CubeSat

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwych zastosowań satelity w celach ochrony środowiska. Zdjęcia satelitarne pozwalają m.in. na:

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
  • zlokalizowanie nielegalnych wycinek, ocenę drzewostanu i ewentualnych chorób,
  • prognozowanie zmian związanych z suszami i wylesianiem,
  • obserwację klęsk żywiołowych w czasie rzeczywistym (powodzie, pożary),
  • monitorowanie wzrostu roślin, poziomu nawodnienia oraz kondycji gleby.
kostka
Wizualizacja wymiarów satelity typu CubeSat za pomocą kostek Rubika, źródło: mr-fahrenheit.com

Co równie ciekawe, satelitę polskiej młodzieży zasilą odnawialne źródła energii. Partnerami projektu zostały polskie firmy z branży fotowoltaiki i nowoczesnych technologii: Columbus Energy i Saule Technologies.

Mały satelita zasilany energią słoneczną

Ciągle poszukiwane są nowe metody pozyskiwania energii odnawialnej. W ostatnich latach wielkie nadzieje zaczęto pokładać w nowych materiałach światłoczułych opartych na naturalnych minerałach. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Satelita Mr Fahrenheit przeprowadzi testy z wykorzystaniem tych materiałów w przestrzeni kosmicznej. Będą to ogniwa z perowskitów.

Różnią się one od tradycyjnych paneli krzemowych m.in. grubością – są o wiele cieńsze, elastycznością – można je nadrukowywać na folii, przezroczystością – mogą być umieszczane na oknach oraz sposobem nanoszenia na powierzchnie – na przykład za pomocą sprayu.

Chcesz wiedzieć więcej o technologii perowskitów? Zobacz artykuł:

CubeSat będzie miał rozkładane dwustronne panele słoneczne. Konfiguracja paneli musi być zoptymalizowana pod względem koziołkującego satelity, aby w każdej sytuacji miał jakieś źródło energii słonecznej.

Gdy satelita znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, nie będzie mieć dostępu do energii słonecznej. Dlatego panele słoneczne w momentach największego zapotrzebowania na energię uzupełni specjalny system magazynowania energii.

Przed konstruktorami stoi wiele wyzwań. Szansą na ich pokonanie jest wsparcie patronów.

Chcesz wspomóc projekt?

Projekt realizowany jest przez młodzież w wieku licealnym w celu pobudzenia świadomości ekologicznej młodych ludzi i rozwijania ich umiejętności technicznych, które będą niezbędne w realizacji tego rodzaju wyzwań w dorosłym życiu.

tworcy
tworcy 2
Zespół zaangażowany w konstrukcję Mr Fahrenheit’a, źródło: mr-fahrenheit.com

Ty też możesz dołączyć i wesprzeć finansowo ten projekt zostając współwłaścicielem satelity. Za 2 lata będziesz miał okazję, spoglądając w niebo pomyśleć, że właśnie przelatuje nad Tobą Twój satelita. Zrzutka internetowa dostępna jest pod adresem: https://zrzutka.pl/67h844

Chcesz wiedzieć o polskich technologiach satelitarnych w służbie klimatu? Zobacz artykuł:

źródło: mr-fahrenheit.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.