Na farmie fotowoltaicznej Polenergii stanęła pasieka

Na farmie fotowoltaicznej Polenergii stanęła pasieka

5 czerwca, czyli w Światowy Dzień Ochrony Środowiska Polenergia ogłosiła, że od prawie dwóch miesięcy na terenie farmy fotowoltaicznej Sulechów I prowadzi własną pasiekę. Pośród paneli generujących rocznie 8,2 GWh energii elektrycznej, stanęło 10 uli.

Zagospodarowanie wolnej przestrzeni

Koncepcja założenia pasieki zrodziła się ze względów technicznych. Farma fotowoltaiczna, na którą składa się 30 tysięcy paneli PV zajmuje jedynie połowę ponad 16-hektarowego terenu inwestycji. Odstępy między rzędami czy drogi dojazdowe pozostawały dużym obszarem, którego zagospodarowanie nie było możliwe. Dlatego spółka podjęła decyzję, aby pojawiły się tam miododajne łąki kwietne.

Pszczoły już pracują

Ponad pół miliona pszczół, które zamieszkało w 10 ulach, rocznie będzie w stanie wyprodukować nawet 400 kg miodu. Opiekę nad pasieką objęła mała firma Plon z Piotrkowa Trybunalskiego. Na chwilę obecną – czyli po dwóch miesiącach pracy – pszczele rodziny dobrze się rozwijają.

 – Obszar naszej farmy fotowoltaicznej jest doskonałym miejscem, aby pomóc zwierzętom, od których zależy nasze życie. Mamy nadzieję, że podobne działania będą wdrażane w innych tego typu projektach w Polsce, nie tylko na zielonych inwestycjach Polenergii. Potencjał rozwoju wielkopowierzchniowych farm PV jest ogromny. Jest to również ogromna szansa, aby wspomóc bioróżnorodność i owady. Na tym polega zrównoważony rozwójmówi Marta Porzuczek kierująca działem ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Polenergii.

Źródło:green-news.pl

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.