Na pięciu blokach w Poznaniu zostanie zamontowana fotowoltaika

Zarząd poznańskiej SM „Winogrady” podjął decyzję o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachach siedmiu swoich budynków. Spółdzielnia płaci za prąd 1,5 mln zł rocznie, po podwyżkach będzie to ponad 2 mln złotych rocznie. „Przy obecnej cenie prądu inwestycja zwróci się w ciągu sześciu lat” twierdzi prezes Jan Marciniak.

Prezes PSM Winogrady, Jan Marciniak powiedział, że głównym argumentem przemawiającym za montażem fotowoltaiki są rosnące ceny prądu. – „Jeśli w przyszłym roku rząd przestanie rekompensować tę stratę firmom energetycznym, to patrząc na to, co dzieje się na giełdzie energii, prąd zdrożeje nawet o 50 procent” – dodał. Winogradzka spółdzielnia rocznie zużywa 2,5 GW energii potrzebnej do zasilania wind, wentylacji mechanicznej, oświetlenia klatek schodowych, oświetlenia zewnętrznego i budynków administracyjnych. Łącznie rachunki za prąd wynoszą około 1,5 mln złotych, po zapowiadanych podwyżkach będzie to ponad 2 mln złotych rocznie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady planuje instalację paneli fotowoltaicznych na wysokich budynkach z windami, w których jest największe zużycie energii – w pięciu wieżowcach na os. Zwycięstwa oraz dwóch budynkach – siedzibie spółdzielni i Winogradzkiej Telewizji Kablowej.

Inwestycja obejmuje montaż liczników dwukierunkowych, aby mieć możliwość rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii w prosumenckim systemie opustów. Założenie jest takie, aby bilans roczny na budynkach wysokich oscylował wokół zera wyjaśnia Marciniak.Najbardziej mogą skorzystać mieszkańcy niskich budynków, gdzie prąd pobierany jest głównie do oświetlenia klatek schodowych. W takich przypadkach nadwyżka ze sprzedaży energii trafi na daną nieruchomość i przełoży się na wysokość opłaty eksploatacyjnej lub remontowej.

Krakowska spółdzielnia zamontowała na swoim dachu fotowoltaikę!

źródło: gloswielkopolski.pl