Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najlepsza alternatywa dla Turowa: wygaszanie odkrywki i szanse na zieloną energię

Najlepsza alternatywa dla Turowa: wygaszanie odkrywki i szanse na zieloną energię

Energetyka węglowa, czy energetyka odnawialna – prosumencka oraz komercyjne farmy fotowoltaiczne. Co czeka wkrótce Turów w związku z wygaszaniem odkrywki kopalni?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

OZE szansą dla Turowa

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Region zgorzelecki może zdecydować się na korzystny dla mieszkańców i samorządu model elektroprosumencki (obywatelski).

Koszty elektroekologiczne nowego bloku w Turowie są ogromne – wynoszą ok. 30 razy więcej niż koszt elektorenergetyczny dla źródeł wytwórczych OZE na rynkach elektroprosumeryzmu – podaje organizacja Ekounia. Koszt ten odnosi się do emisji dwutlenku węgla, m.in. do kosztów handlu emisjami.

Elektrownie płacą za emisje CO2. Pieniądze wpłacane przez zakłady są wpłacane do krajowego budżetu. Mają wspomóc np. sprawiedliwą transformację.

Energetyka oparta o kompleks w Turowie nie zapewnia większej liczby etatów. Obserwowany spadek zatrudnienia w kompleksie Turów, nie przyczynia się również do poprawy sytuacji materialnej powiatu – piszą prof. Jan Popczyk i dr Krzysztof Bodzek, autorzy ekspertyzy.

Eksperci przyjrzeli się możliwościom, z jakich mógłby skorzystać powiat zgorzelecki i Bogatynia, aby przejść sprawiedliwą transformację i czerpać zieloną, tj. zeroemisyjną energię. Jak mówi Radosław Gawlik, największy potencjał ma model elektorprosumencki.

Szacunkowe pokrycie potrzeb energetycznych w elektroprosumeryzmie, pozwoli rocznie na przejęcie z rynku paliw kopalnych środków o wartości 220 mln zł dla powiatu zgorzeleckiego oraz 40 mln dla Bogatyni podano na konferencji prasowej 28 października. 

Korporacyjne OZE czy elektroprosumencki model (obywatelski)?

Region zgorzelecki musi jak najszybciej podjąć świadomą decyzję o wyborze ścieżki transformacji energetycznej. W którą stronę ma się skierować?

Elektroprosumeryzm to dziedzina wykorzystująca odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej i polegająca w dużej mierze na nowych technologiach. Elektroprosumeryzm to zwrot w kierunku oszczędzania zasobów energetycznych. Ta idea jest jednym z głównym założeń nowoczesnego podejścia do energetyki i spełnia kryteria transformacji, jaką przechodzi Polska. Polega na równoległym produkowaniu oraz wykorzystywaniu energii elektrycznej z OZE.

W definicji producent, a zarazem odbiorca końcowy (prosument) wytwarza prąd, aby zaspokoić własne zapotrzebowanie na energię. Prosumentem energetycznym może być dane gospodarstwo domowe, które posiada własne źródło OZE oraz mała firma/przedsiębiorstwo. Elektroprosumeryzm nie odnosi się do większych firm, które wytwarzają energię elektryczną, aby ją sprzedać.

Chcesz wiedzieć więcej o społecznościach energetycznych w Polsce? Polecamy wywiad z ekspertem:

źródło: konferencja prasowa, eko-unia.org.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.