Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa w Europie pływająca farma fotowoltaiczna powstanie w Niderlandach

Największa w Europie pływająca farma fotowoltaiczna powstanie w Niderlandach

Niemiecka firma BayWa r.e. oświadczyła, że w ciągu kilku tygodni wybuduje największą w Europie pływającą farmę fotowoltaiczną. Instalacja powstanie na zbiorniku powyrobiskowym w Niderlandach. Jej łączna moc wyniesie 27MW.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

BayWa do tej pory zrealizowała farmy o łącznej mocy 25MW, więc obecny projekt robi rzeczywiste wrażenie. Najbliższe plany firmy również są ambitne – 100MW do końca bieżącego roku. Teraz z nową farmą idą na rekord w skali europejskiej.

Rośnie popularność pływających farm fotowoltaicznych, ceny wciąż drogie

Niemieckie przedsiębiorstwo podało, że budowa pływającej farmy w Zwolle w Niderlandach zakończy się w marcu. Tempo prac jest wysokie, rekordowo w ciągu dnia udało się wdrożyć 1MW instalacji. Łącznie farma instalowana w Niderlandach będzie miała moc 27MW. Składa się z 73 tys. paneli. 

BayWa zwraca uwagę, że w północnej części kontynentu, gdzie grunty są drogie, powinno się robić użytek także ze zbiorników powyrobiskowych. –Nasza zdolność do dostarczania pływających farm solarnych w tak krótkim czasie stwarza nowe możliwości dla Europy i jej planu odejścia od węgla do 2050 roku– stwierdził dyrektor BayWa Benedikt Ortmann. Niestety budowa pływających farm fotowoltaicznych wciąż jest droga. Produkcja instalacji o 1MW mocy kosztuje o 100 tys. dolarów (ponad 92 tys euro) więcej w porównaniu z obiektami lądowymi.

Pływające elektrownie fotowoltaiczne cieszą się największą popularnością w Azji. W Chinach znajduje się największa w skali globalnej, której moc wynosi 70MW.

Źródło: green-news.pl
Fot. główne: baywa-re.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.