Komisja Europejska wyraziła zgodę na niemiecki program wspierania elektromobilności

Władze Niemiec pragną zainwestować około 300 milionów euro na program dofinansowania inwestycji w infrastrukturę służącą do ładowania samochodów elektrycznych. Projekt ten uzyskał zgodę KE – nie został uznany za formę pomocy publicznej i przewiduje się, że pozwoli na wypełnienie luki na niemieckim rynku.

Projekt zakłada zainwestowanie 300 milionów euro w przeciągu czterech lat w rozbudowę istniejących stacji ładowania oraz w budowę nowych instalacji. Jest to element szerszej strategii wspierania i promowania elektromobilności niemieckiego rządu. Pojazdy elektryczne mogą przynieść wymierne korzyści społeczeństwu przez zmniejszenie emisji hałasu i szkodliwych substancji. Niemiecki system wsparcia będzie zachęcać konsumentów i przedsiębiorców do korzystania z pojazdów elektrycznych – mówi o programie Margrethe Vestager, unijny komisarz ds. konkurencji.

Założenia programu przewidują, że prąd wykorzystywany do ładowania pojazdów elektrycznych pochodzić będzie wyłącznie z źródeł odnawialnych. Dzięki temu program, jak zauważyła KE, spełnić będzie dwa cele: wspieranie elektromobilności jak i OZE. Władze Niemiec przewidują, że w ramach programu do toku 2020 powstanie około 15 tysięcy stacji ładowania.

Wsparcie sektora elektromobilności jest nadal konieczne – sektor ten nadal wymaga pewnego „rozruszania” jak zauważają niemieckie władze. Wsparcie ma umożliwić stworzenie optymalnych warunków do dalszego rozwoju tego sektora – już bez państwowych dofinansowań.

Program dofinansowania nie jest jedynym działaniem władz Niemiec. W maju rząd federalny przyjął ustawę dotyczącą programu dopłat i ulg podatkowych dla osób kupujących pojazdy elektryczne. Możliwe będzie do uzyskania nawet 4000 euro w przypadku zakupu samochodu elektrycznego i 3000 w przypadku pojazdu hybrydowego.

Na początku zeszłego roku po niemieckich drogach jeździło ponad 25 tysięcy samochodów elektrycznych i 130 tysięcy hybrydowych. Plan rządu niemieckiego zakłada, że do 2020 roku liczba samochodów elektrycznych wzrosnąć ma do miliona, na łączną liczbę aut oscylującą na poziomie około 45 milionów.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.