farma fotowoltaiczna Kraśnik Koszaliński

W okolicy Koszalina powstać ma farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW

W Kraśniku Koszalińskim (pow. Koszaliński) za kwotę około 4,4 miliona złotych wybudowana zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 0,99 MW. Inwestycja uzyskała dofinansowanie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla tego województwa.

Inwestor – spółka ES Jutrzenka 2 sp. z o. o. – zainstalować na farmie chce 3960 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 W każdy. Według szacunków inwestora instalacja produkować ma około 988 MWh energii elektrycznej rocznie.

ES Jutrzenka w ramach dofinansowania z RPO otrzymała kwotę 1,9 miliona złotych na realizację projektu „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 0,99 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej w miejscowości Kraśnik Koszaliński”.  Całkowity koszt inwestycji zamknąć się ma w kwocie 4,4 miliona złotych.

Inwestor tej instalacji może poszczycić się także innymi sukcesami – firma ta jest jednym z beneficjentów pierwszej aukcji OZE, jaka przeprowadzona została pod koniec zeszłego roku.

Opisywany projekt nie jest jedynym, jaki uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach RPO w województwie Zachodniopomorskim.  WFOŚiGW w Szczecinie przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 660 tysięcy złotych Arcybiskupiemu Seminarium Duchownemu w Szczecinie, które chce zainstalować 91 kW mocy PV. Ponad 77 tysięcy złotych trafiło do Miejskiej Energetyki Cieplnej w Szczecinie na instalację PV o mocy 39 kW o łącznej wartości 212 tysięcy złotych.

Na drugim końcu skali plasuje się instalacja i mocy 1,89 MW, którą realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie za kwotę 12,7 miliona złotych. Na ten cel WGOŚiGW w Szczecinie przyznał dofinansowanie wynoszące niemalże 8,4 miliona złotych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.