Polskie wiatraki kontynuują rekordową dobrą passę

rekordowe OZE

Po rekordowej mocy wygenerowanej w okresie świątecznym nie trzeba było długo czekać na kolejny rekord produkcji polskiej energetyki wiatrowej. Wieczorem trzeciego stycznia wiatraki w Polsce pracowały z mocą przekraczającą 5,16 GW. Krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło w tym samym czasie około 19,7 GW – około 25% tej energii pochodziło zatem z farm wiatrowych.

W dniach poprzedzających – 1. i 2. stycznia – wiatraki generowały około 2,5 GW. Aktualnie po rekordowym okresie produkcja obniżyła się, ale 4 stycznia w godzinach porannych nadal utrzymywała się na wysokim, wynoszącym ponad 4,6 GW, poziomie. Czyżby sektor wiatrowy OZE chciał pokazać, że nie jest to źródło tak niestabilne, jak twierdzi resort energii?

Nominalna moc instalacji wiatrowych w Polsce wynosi około 5,8 GW. Poprzedni rekord z 26. grudnia, który wyniósł dokładnie 4941 MW zbiegł się z zmniejszonym popytem na prąd w kraju z uwagi na przerwę świąteczną, co zaowocowało z jednej strony rekordowym odsetkiem OZE w miksie energetycznym, a z drugiej strony niezadowoleniem ME z uwagi na konieczność wygaszania bloków węglowych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Znane są wyniki aukcji OZE

Następny artykuł

W okolicy Koszalina powstać ma farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,