Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne inspiracją dla architektów

Panele fotowoltaiczne inspiracją dla architektów

Panele fotowoltaiczne inspiracją dla architektów

Panele fotowoltaiczne na dachu to standard. Ostatnio słyszeliśmy o oknach produkujących prąd elektryczny. Co powiecie na fotowoltaiczne pokrycie dachowe, podłogę czy balustrady?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

BIPV (Building Integrated Photovoltaic) to idea zakładająca zamianę tradycyjnych materiałów budowlanych używanych w obrębie dachów, okien, elewacji, podłóg, w panele fotowoltaiczne. Oprócz dostarczania energii konstrukcja ma być  tak zaprojektowana by spełniała jak najlepiej swoje funkcję i cieszyła oko, czyli spełniała funkcję reprezentacyjną.

Szklane dachy to często zabieg mający na  celu doświetlenie wnętrza budynku. Jest to estetyczny  i ciekawy zabieg, ale  powodujący problemy podczas upalnych dni, gdyż znacznie wzrasta temperatura wewnątrz budynku i potrzebne jest uruchamianie klimatyzacji. Dzięki wbudowanym panelom fotowoltaicznym w  szklany dach, możemy otrzymać, zacienienie w upalne dni, czystą energię elektryczną i designerski wygląd.

Fasady budynków należących do dużych korporacji, aż proszą się o zastosowanie paneli fotowoltaicznych by podnieść prestiż budynku. Nie dość, że ściany będą produkować zieloną energię, to sam budynek będzie się wyróżniał i ciekawił nowoczesnym oraz ekologicznym stylem.

Idea BIPV pozwala na obniżenie kosztów przeznaczonych na pokrycie dachowe, i przeznacza je na moduły fotowoltaiczne, które same są pokryciem dachowym, produkującym przy tym energię elektryczną. Jest to ciekawa opcja dla rodzin budujących nowe domy.

Fotowoltaika może być wykorzystana gdzie tylko chcemy i jednocześnie być przyjazna dla oka i co najważniejsze środowiska. Architekci wykorzystują panele by wypełnić nimi tarasy, balustrady balkonowe czy nawet  garaże. W połączeniu ze światłem bądź wodą są pięknym zjawiskiem mogącym upiększyć nie jeden park czy  ogród. Produkując przy tym prąd wykorzystywany do ładowania telefonów czy zasilania grilla elektrycznego.

Wyobraźmy sobie przystanki wyłożone panelami, dzięki którymi będzie można ładować przydatne ludzkości urządzenia elektryczne. Albo stacje czy garaże, by coraz  to powszechniejsze samochody elektryczne mogły być ładowane.  Fotowoltaika oraz idea BIPV ma szerokie zastosowanie i jak widać jest coraz częściej wykorzystywana. Dowodem na to są: solarne ścieżki rowerowe w Holandii czy budowana droga we Francji, solarne okna w Stanach oraz planowane dachy z paneli, na pomysł których wpadł dyrektor generalny Tesli Elon Musk, ale o tym już niebawem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.