Pierwsza pływająca instalacja fotowoltaiczna w Polsce. Energa OZE przedstawiła projekt

Spółka córka koncernu Energa – Energa OZE, podczas sesji rady gminy Kolbudy (pod Gdańskiem) zaprezentowała swój projekt pływającej instalacji fotowoltaicznej. To kolejny krok, który przybliża ją do realizacji pierwszego polskiego projektu tego typu farmy. Moc pływającej instalacji wyniesie 500 kW.

O pomyśle na pierwszą w Polsce pływającą farmę fotowoltaiczną pisaliśmy w październiku 2019 r. Energa OZE zdążyła już przeprowadzić testy takiej pływającej elektrowni. Odbyły się one na Jeziorze Łapińskim, gdzie spółka posiada Elektrownię Wodną Łapino. Zbiornik znajduje się w granicach gminy Kolbudy. Z tego też względu przedstawiciele Energa OZE pojawili się 25 lutego na sesji Rady Gminy, podczas której projekt przedstawiono samorządowcom.

Jak przekonuje spółka, taka wodna instalacja fotowoltaiczna jest bardziej wydajna od tradycyjnej o około 10 procent. Co więcej może zmniejszyć intensywność parowania wody i powstrzymać rozwój glonów w zbiorniku.

Projekt przedstawiony Radzie Gminy Kolbudy zakłada uruchomienie instalacji o mocy 0,5 MW. Pokryje ona pół hektara tafli wody, czyli zaledwie 1,25 całej powierzchni zbiornika wodnego.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie udział mocy zainstalowanej z OZE w miksie Energi wynosi 38 procent – 0,5 GW.

Źródło: media.energa.pl